MECLİS BAŞKANI’NDAN TÜRKİYE KAMU-SEN’E ZİYARET

CEMİL ÇİÇEK VE ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU ÜYELERİ TÜRKİYE KAMU-SEN’İ ZİYARET ETTİ.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindeki heyetin yeni anayasa çalışmaları kapsamında bugünkü durağı Türkiye Kamu-Sen idi.

Komisyon üyeleriyle bir minibüsle Kamu-Sen Genel Merkezi'ne gelen Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i, Konfederasyon Genel Başkanı İsmail Koncuk kapıda karşıladı.

 

Çiçek ve Koncuk, bir süre basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

 

Görüşmenin ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada, Türk Dayanışma Konseyi çerçevesinde anayasa çalıştayları düzenlediklerini, burada ortaya konulan görüşleri bir metin halinde TBMM Başkanı Çiçek'e sunduklarını ifade etti. Koncuk, mevcut Anayasa'nın ilk 3 maddesinin yapılacak yeni anayasada korunması gerektiğini belirterek, eğitim dilinin Türkçe olarak kalması, ''Türk kimliğinin'' üst kimlik olarak korunması, Anayasa'nın 66. maddesindeki Türklük tanımının da yeni anayasada muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Kamu çalışanlarına grev ve siyaset hakkıyla emeklilere sendika kurma hakkı verilmesini isteyen Koncuk, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni anayasada anayasal bir kurum olarak varlığının korunması, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun hakim ve savcılara yönelik olarak ikiye ayrılarak varlığını devam ettirmesi, Anayasa Mahkemesi’nin teşkilinin değiştirilmesini, mülkiyet hakkının korunmasını, kamu yararı konusunun tanımlanmasını, temel hak ve hürriyetlerin varlığının sınırlandırılmasının istisna olduğu ilkesinin benimsenmesini gerektiğini ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirilmesi yönündeki taleplerini dile getirdi. 

 

Koncuk, eşit işe eşit ücret uygulamasının eşitsizlikler yarattığını, memurların maaşlarına yönelik düzenlemeler beklerken, milletvekili maaşlarının ''çok miktarda'' artırılmasının kamu çalışanlarına rahatsızlık verdiğini vurguladı. .

 

Halk oylamasının üzerinden 15 ay geçmesine rağmen memurların halen toplu sözleşme masasına oturamadığını ve taleplerinin dikkate alınmadığını belirten Koncuk, bu konularda yapılması gerekenlerin bir an evvel hayata geçirilmesini istedi.

 

Genel Başkan İsmail Koncuk ayrıca, milletvekili emekli maaşlarında yapılan zam oranına dikkat çekerek, bu durumun milleti ciddi anlamda rahatsız ettiğini söyledi. Koncuk asgari ücretin çok düşük kaldığı, 1 milyon işsiz üniversite mezunu, 350 bin ataması yapılmayan öğretmen, 700 bin işsiz meslek yüksek okulu mezunu ve 3,5 milyon işsiz lise mezununun olduğu  bir ülkede milletvekillerinin kendilerine yaptığı zammın kabul edilebilir olmadığını belirtti.

 

 Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın Bursa’daki konuşmasına da değinen Koncuk, sendikal ayrımcılığın hat safhaya ulaştığını belirtti. Sayın Bülent Arınç’ın anayasal bir hak olarak toplu sözleşmenin bütün memurları kapsadığını unutarak yaptığı konuşmayı eleştiren Koncuk, bu açıklamanın ardından özür bile gelmediğini söyledi.

 

 

TBMM Başkanı Çiçek de Uzlaşma Komisyonu olarak meslek kuruluşlarını ve konfederasyonları ziyaret ederek, sürece katkı istediklerini belirterek, ziyaretlerin devam edeceğini söyledi.

 

Türkiye Kamu-Sen'in anayasa çalıştayı yaparak düzenli bir metni kendilerine sunduğunu ifade eden Çiçek, ''Sizin hazırlığınız başka kuruluşlar için de teşvik edici olur. Sürece katkınız, talepleriniz çok önemli. Herkesin 'benim anayasam' diyeceği metni önümüzdeki yıl belli bir noktaya getirmeyi arzu ediyoruz'' dedi..

 

Çiçek, üniversitelerin halen anayasa konusunda Uzlaşma Komisyonuna bir çalışma göndermediğini belirterek, ''Üniversitelerden ses yok. Bir ülkenin en temel yasası konuşuluyor, anayasal kurum olan üniversiteler sessiz, sedasız. Sizin gösterdiğiniz çabayı onların da göstermesini istiyoruz, bekliyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Açıklamaların ardından Koncuk, Çiçek ve Uzlaşma Komisyonu üyelerine nostaljik radyo hediye etti. Çiçek, radyoyu alırken ''Anayasa çalışmalarına sende katıl' anonsunu buradan da duyulacak mı'' diye espri yaptı.

 

Çiçek ve Uzlaşma Komisyonu üyeleri Konfederasyondan ayrılırken Türkiye Kamu-Sen'in 20. kuruluş yılı için hazırlanan anı defterini imzaladı. Komisyon Üyesi MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, defteri yazarken, Çiçek de Bal'ın yazdıklarının altına imza attı.

 

 Komisyon üyelerinin minibüs kullandıklarının hatırlatılması üzerine de Çiçek, ''Birlikteyiz, partilerin de ötesinde bir çalışma yapıyoruz. Anayasa çalışmalarında bu türlü bir hava çok önemli, inşallah Türkiye'de bu hava hakim olur'' dedi.