4/C’LİLERİN SORUNLARI TÜRKİYE KAMU-SEN’DE ELE ALINDI

4/C statüsünde çalışanların sorunlarının ele alındığı toplantı Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu. Türk Tarım Orman -Sen   Genel Başkanı Ahmet Demirci ve sendikaların genel merkez yönetim kurul üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Genel Başkan İsmail Koncuk, son yıllarda güvencesiz istihdam edilen kamu çalışanı sayısının arttığına dikkat çekerek, "bundan 10 yıl kadar önce önemsiz sayıda ve istisnai durumdaki sözleşmeli çalışma, bugün için neredeyse kamunun asli istihdam biçimi haline gelmiştir. Bugün memurluk güvencesi üzerinde bir takım oyunlar oynanmaktadır. Bizler eğer 4/c'li statüde çalışanlarımızın haklarını ilerletip, bu gidişe dur diyemezsek, korkarız ki gelecekte herkes esnek istihdamın kurbanı olacaktır. Bu noktada bir araya gelerek yapacağımız eylemler ve birbirimize vereceğimiz destek son derece önemlidir." dedi. Özellikle Tekel eylemleri sırasında Türkiye Kamu-Sen'in her türlü imkanı ile 4/c'li çalışanların yanında olduğunu vurgulayan Koncuk, bu dönemde bazı sendikalar 4/c'liler için kılını bile kıpırdatmıyor, hatta 4/c'li çalışanları terörist ilan ediyorlardı. Bu nedenle 4/c'li çalışanlarımızın sendikal tercihlerini kendilerini en iyi temsil edecek, haklarını en iyi savunacak sendikadan yana kullanmaları, çalışanlarımızın sorunlarının çözümü için belirleyici olacaktır" dedi.

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci de 4/c'li çalışanlar için Türkiye Kamu-Sen'in uluslararası girişimleri hakkında bilgi verdi ve Türkiye'de alınan mahkeme kararlarından bahsetti.

Toplantıda söz alan 4/c'li çalışanlar ise yaşadıkları sorunları dile getirdiler. Bu statüde çalışanlar iş yerlerinde yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Artık bu gidişe bir dur demek gerektiğini belirten çalışanlar, “ne yapılması gerekiyorsa yapalım” diyerek isyanlarını dile getirdi.

Bir günlük 4/b'li sözleşmelinin bile kadroya geçirildiğine ancak 20 yıldır TÜİK'te çalışan 4/c'lilerin kadro alamadığına dikkat çeken 4/C çalışanları, yıllardır bir kaosun içinde yaşadıklarını artık patlama noktasına geldiklerini söylediler. Türkiye Kamu-Sen’den destek isteyen çalışanlar, üzerlerindeki baskıdan kurtulmak için her türlü eyleme hazır olduklarını belirtti.

Türkiye Kamu-Sen heyeti, çalışanların sorunlarını teker teker dinledi. Konfederasyon tarafından 4/C’liler için hazırlanan raporu da katılımcılara sunan Koncuk, Türkiye Kamu-Sen  olarak bu işin her zaman olduğu gibi takipçisi olacaklarını belirtti. Kamuda 4/C statüsünde eleman alımının hem uluslara arası antlaşmalara, hem de insan haklarına aykırı olduğunu söyleyen Koncuk, bu durumun bir an önce düzeltilmesinin şart olduğunu, 4/C alımlarının  son bulması gerektiğini belirtti.

Türkiye Kamu-Sen olarak 4/c'li çalışanlarımızın haklarının ilerletilmesi için her türlü eylemi yapacaklarını belirten Koncuk, öncelikle 4/C lilerin iyi organize olmaları konusunda uyardı. Mücadelenin uzun soluklu ve yorucu olacağını vurgulayan Koncuk, "ancak bizler yılmadan mutlak kazanmak üzere yola çıkıyoruz. Bize destek vererek güçlendirirseniz, bizim sesimiz de daha gür çıkacaktır" dedi. Koncuk, yakın zamanda Türkiye Kamu-Sen'in bir eylem yapacağını ancak sonuç alabilecek bir ortamın oluşması için uygun zamanı beklediklerini belirtti.

Türkiye Kamu-Sen'in toplantısına katılan 4/c'li çalışanlar, toplantıdan son derece olumlu izlenimlerle ayrılırken, kendilerine Türkiye Kamu-Sen'den başka sahip çıkan bir konfederasyon olmadığını vurguladılar.

Türkiye Kamu-Sen olarak bir kez daha 4/c'li çalışanlarımızın haklarının ilerletilmesi noktasında yasal yollara başvuracağımızı, her türlü eylemi yapacağımızı ve her platformda 4/c'li çalışanlarımızın sorunlarını dile getireceğimizi ve 4/c'li çalışanlarımızın güçlü sesi olacağımızı vurguluyoruz.