EK DERS MAĞDURİYETİ GİDERİLSİN
Daha sonra bu uygulamayı değiştiren Milli Eğitim Bakanlığı; tatil, izinli ya da sevkli günlere yansıyan tüm dersleri ek ders olarak kabul etti. Bakanlık, ek ders ücreti alabilmek için maaş karşılığı olan dersleri doldurmayı bir mecburiyet haline getirdi. Sendikamız eğitim çalışanlarının ücret kayıplarına sebep olacak bu uygulama için, 2007 yılının Nisan ayında ülke genelinde iş bırakma eylemi yaptı. Gösterilen bu tepkiler ve yaklaşan seçimleri değerlendiren iktidar, yeni bir kararla ayda dört sevk alınması halinde öğretmenlerin ücretlerinin kesilmeyeceğini ilan ederek, 22 Temmuz seçimlerinde öğretmenlerin infialini engellemişti.

Ancak 22 Temmuz seçimlerinden hemen önce, öğretmenlerin sağlık kuruluşlarına ayda dört defa gitmelerinde ek derslerinin kesilmeyeceği yönünde düzenleme yapan hükümet, bu kararını 2008/13567 sayılı  Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırdı.
 
Yeni uygulama ile eskiye dönüş sağlandı. Yani eğitim çalışanları yeniden mağdur edilmiş oldu.

Sendika olarak görüşümüz; 2006 yılından önceki uygulamada olduğu gibi haftada maaş karşılığı derse girme şartı aranmaksızın sadece izinli olduğu güne ait ek dersinin kesileceği şeklinde düzenleme yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazdık

MEB'e Yazdığımız Yazı İçin Tıklayınız