ÖĞRETMEN ADAYLARI RECM EDİLİYOR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Kanal B’de yayınlanan Habercinin Saati programına katılarak, atamayan öğretmenleri gündeme getirdi. Ciddi bir öğretmen alım politikasının yapılmadığını söyleyen KONCUK, Şubat ayında atama yapılmadığı takdirde atama bekleyen öğretmen sayısının 360 bin’e ulaşacağını belirtti. Şubat ayında atama olacağını düşünerek, Aralık ayında yapılan atamaya başvurmayan ya da Aralık’ta atanamayan öğretmen adaylarının ters köşeye yatırıldığını ifade eden KONCUK, “Şubat’ta mutlaka öğretmen ataması yapılmalıdır” dedi.

8-10 yıldır atanmak için bekleyen öğretmen adaylarının olduğunu dile getiren KONCUK, Maliye Bakanlığı’nı da eleştirdi. Maliye Bakanlığı’nın insanı düşünmeyen bir Bakanlık olduğunu ve cimri davrandığını söyleyen Genel Başkan KONCUK, “Maliye Bakanlığı, 360 bin öğretmen adayının beklentilerine uygun bir tavır ortaya koymalıdır” dedi. Atanamayan öğretmenlerin Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformunu oluşturduğunu belirten KONCUK, “ Türk Eğitim-Sen olarak bu platforma destek veriyoruz. AYÖP 31 Ocak tarihinde eylem yapacak. Bu çocuklarımızı niye eylem yapmak zorunda bırakıyorsunuz? Böyle devlet yönetilir mi?” diye konuştu.

KONCUK, küresel ekonomik kriz nedeniyle rant kesimine bir gecede 54.3 milyar TL kaynak ayrıldığını ifade ederek, “bunlara kaynak bulduysanız, lütfen bu çocuklarımıza da bulun. Ülkemizin kaynakları var. Mesele, bu kaynakları çocuklarımız için kullanma iradesini ortaya koymaktır. Öğretmen adaylarını işsiz bırakarak öldürüyorsunuz, recm ediyorsunuz. Onların geleceğe umutla bakmalarını engelliyorsunuz.” dedi.

Açıklamayı İzlemek İçin Tıklayınız