SKANDAL ATAMA! BAKANLIK 43 PUANLA BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ ATADI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN SKANDAL ATAMA! BAKANLIK 43 PUANLA BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ ATADI

 Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bir basın toplantısı düzenleyerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın KPSS’de 43 puan alan Yahya Erdoğanlı’yı Biyoloji öğretmeni olarak görevlendirdiğini açıkladı. KPSS ile ilgili iddiaların tartışıldığı bugünlerde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir atama çok tartışılacağını belirten Koncuk, Bakanlığın torpilli görevlendirmesini yargıya taşıyacaklarını belirtti. Genel Başkan basın toplantısında şunları söyledi: “KPSS sorularının çalındığı ve puanların yanlış hesaplandığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. KPSS ile ilgili iddiaların tartışıldığı bugünlerde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir atama çok tartışılacak. KPSS’de yüzbinlerce aday ter dökerken, 370 bin aday öğretmen olarak atama beklerken, KPSS sorular çalındı mı, çalınmadı mı? diye endişe yaşanırken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir atama, KPSS’de yarışan gençlerin ne kadar büyük bir haksızlığa uğradığını gözler önüne serecek.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, büyük bir skandala imza attı ve KPSS 10 puan türünden 43.577 puan alan Yahya Erdoğanlı’yı, Van’a Biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak atadı. Yahya Erdoğanlı 2004 yılında KPSS sınavına girerek öğretmenliğe atanmak için kullanılan KPSS10 türünden 036.009, 2006 yılında KPSS10 türünden 43.577, 2008 yılında da KPSS10 türünden 37.991 puan aldı. Buna rağmen Erdoğanlı şaibeli bir şekilde Van Mizancı Murat Lisesine biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak atandı.

 

Erdoğanlı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen alım ilanlarında başvurular için ilan ettiği taban puanlardan düşük olduğu için hiçbir zaman öğretmen alım başvurularına başvuramamıştır. 2005 yılından bu zamana kadar Biyoloji branşından öğretmen görevlendirme ve atamalarında ise en düşük taban puan 85,423 olmuştur. Şöyle ki; 2005 yılında yapılan öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 89,703 olmuştur. 2006 yılı 1. kadrolu öğretmen atamaları incelendiğinde; Van iline 2 adet Biyoloji branşından kadrolu öğretmen ataması yapıldığı anlaşılmaktadır. 2006 yılı 1. kadrolu öğretmen atamalarında Biyoloji branşında taban puan 91,094 olmuştur. 2006 yılı 1. atama döneminde sözleşmeli öğretmen görevlendirilmemiştir. 2006 yılı 2. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; Van iline Biyoloji branşından sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılmadığı anlaşılmaktadır. 2006 yılı 2. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 91,641 olmuştur. 2007 yılı 1. kadrolu öğretmen atamaları ve sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; Van iline 8 adet Biyoloji branşından kadrolu öğretmen ataması yapıldığı görülmekle birlikte, Van iline Biyoloji branşından sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılmadığı anlaşılmaktadır. 2007 yılı 1. atamada yapılan sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 87,238, kadrolu öğretmen atamalarında taban puan 88,550 olmuştur.  2007 yılı 2. kadrolu öğretmen atamaları ve sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; Van iline 1 adet Biyoloji branşından kadrolu öğretmen ataması yapıldığı görülmekle birlikte,  Van iline Biyoloji branşından Sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılmadığı anlaşılmaktadır. 2007 yılı 2. kadrolu öğretmen atamalarında Biyoloji branşında taban puan 89,349 olmuştur. 2007 yılı 3. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; 2007 yılı 3. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşından taban puan 88,380 olmuştur.  2008 yılı 1. kadrolu öğretmen atamaları ve Sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; 2008 yılı 1. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 87,556, kadrolu öğretmen atamalarında taban puan 89,15 olmuştur.

 

2008 yılı 2. kadrolu öğretmen atamaları ve sözleşmeli öğretmen görevlendirmeleri incelendiğinde; 2008 yılı 1. Sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinde Biyoloji branşında taban puan 85,423, kadrolu öğretmen atamalarında taban puan 88,841 olmuştur.”

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI İSMAİL KONCUK: BU USULSÜZ GÖREVLENDİRMENİN İPTALİ İÇİN YARGIYA BAŞVURACAĞIZ.

Genel Başkan Koncuk, İlsis kayıtlarında 46210283826 numarayla yer alan Yahya Erdoğanlı’nın puanlarının çok düşük olmasına rağmen, sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı usulsüzlüklerin boyutunu gözler önüne serdiğini söyleyerek, şunları dile getirdi: “Hüseyin Çelik döneminde 09.04.2007 tarihinde görevlendirmesi yapılan Yahya Erdoğanlı’nın KPSS’den aldığı puanlar hiçbir şekilde öğretmen atamalarına başvurabilecek puanlar değildir.  Hatırlanacağı üzere bu görevlendirmenin bir benzeri yine Hüseyin Çelik döneminde yapılmıştı. Bilindiği gibi Beytullah YAĞIZ adlı öğretmenin 57.172 KPSS10 puanı ile Van iline 4/B’li sözleşmeli öğretmen olarak atanmasının şaibeli olduğu yine sendikamız tarafından açıklanmış, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Van'da yapılan atama sırasında 4/B'yle atamanın KPSS'ye tabi olmadığını söylemişti.

 

Tüm kamu kurumlarının 4/B'li personel alımlarını KPSS yoluyla karşılamasını öngören düzenleme (Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar) 28 Haziran 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Hüseyin Çelik işte bu tarihten önce yapılan atamaların KPSS tabi olmadığını belirterek yaptığı sınavsız torpilli öğretmen atamalarından kurtulmaya çalışmıştır. Ancak bu düzenleme öncesinde de MEB, 4/B'li öğretmen alımlarında KPSS puanını kullanmaktaydı. MEB'in 2007 yılından öğretmen alımlarını KPSS ile yaptığına ilişkin 2 adet genelgesi ve onlarca öğretmen alım ilanı ve basın açıklamaları bulunmaktadır. İlk Sözleşmeli Öğretmen alımını düzenleyen Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 01 Eylül 2005 tarih ve 53985 Sayılı 2005/78 nolu genelgesinde “Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarının en fazla öğretmen ihtiyacının bulunduğu 37 alandan KPSS sonuçlarına göre puan üstünlüğü esası dikkate alınarak kısmî zamanlı geçici Öğretici ataması yapılacaktır” açıklaması bulunmasına rağmen Beytullah Yağız için Hüseyin Çelik’in “Arkadaşlar, eskiden 4/B ile atama KPSS'ye tabi değildi” açıklaması manidardır. Öte yandan aynı durum sözleşmeli öğretmen alımını düzenleyen Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 04 Temmuz 2006 tarih ve 54132 Sayılı 2006/58 nolu genelgesinde “Görevlendirildiği tarihte Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) alanı itibarıyla Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üstünde puan almış olmak,” şeklinde tekrar edilmiştir.

 

Dolayısıyla bu kişinin hangi atama döneminde, hangi puanla, hangi gerekçeyle atandığını Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu mutlaka açıklamalıdır. MEB bu görevlendirmeyi yaparak, yüzbinlerce öğretmen adayının hakkını göz göre göre çiğnemiştir. Bugün 370 bin öğretmen atama beklerken, öğretmen adayları atanabilmek için gece gündüz demeden KPSS’ye hazırlanırken, 43 puan alan bir kişinin sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmesi hangi vicdana sığar? KPSS’den yüksek puan alanlar bile atanamazken, Yahya Erdoğanlı 43 puanla nasıl atanmıştır? Yahya Erdoğanlı hangi üstün meziyetlerinden dolayı, KPSS’den yüksek puan alanları sollayarak, sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmiştir? Yahya Erdoğanlı’nın AKP Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk’ün abisinin damadı olduğu söylenmektedir. Bu iddia doğru mudur? KPSS sonuçları göz ardı edilerek yapılan usulsüz görevlendirme atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayına haksızlıktır, saygısızlıktır. MEB,  bu tür görevlendirmeler, atamalar yaparak öğretmenlik mesleğini ayaklar altına almıştır. Şaibenin, usulsüzlüğün, riyakârlığın merkezi haline gelen MEB, bu utancı bir an önce temizlemelidir. Sendikamız bu usulsüz görevlendirmenin iptali için yargıya başvuracaktır.