ÖĞRENCİ KAYITLARINDA ŞEFFAFLIK İSTEYEN YAZIMIZA MEB’İN CEVABI

ÖĞRENCİ KAYITLARINDA ŞEFFAFLIK İSTEYEN YAZIMIZA MEB’İN CEVABI

          Sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri, MEB tarafından ortaöğretime yerleştirme puanına (OYP) göre, önceden belirlenmiş kontenjanlar dahilinde yapılmaktadır. Bakanlık tarafından yayınlanan e-Kılavuz’da, kayıt dönemi sona erdiğinde boş kalan kontenjanların ilan edileceği, her okulun boş kontenjan sayısı kadar yedek listeye göre sıradaki öğrencilere kayıt hakkı verileceği düzenlenmiş, yerleştirme ve yedek kayıt tarihleri belirtilmiştir. Buna karşılık 2010 yılı ortaöğretim kurumlarına yerleştirme döneminde MEB tarafından kayıt süreci tamamlandıktan sonra, genel bir duyuru yapılmadan iki günlüğüne ek yerleştirme hakkı tanınması haksızlıkların yaşanmasına yol açmıştır.

         Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, 2011 yılında sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri sırasında da aynı şaibelerin yaşanmaması için boş kontenjanların tüm kamuoyunu haberdar edecek şekilde duyurulması hususunda talepte bulunmuştuk.

         Bakanlıktan tarafımıza gönderilen cevabi yazıda; tüm okulların kontenjan bilgileri ile yedek sıralamalarının Bakanlığın internet adresinden ve e-okul veli bilgilendirme sisteminden kamuoyu tarafından anlık izlenebildiği belirtilmiştir.

 

 

OGES YERLEŞTİRMELERİNDE ŞEFFAFLIK İÇİN MEB'E YAZI YAZDIK

 

 

İlgili cevabi yazı için tıklayınız.