MEB ŞUBAT’TA 17.000 ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAK

Bugün basın aracılığıyla öğrendiğimize göre; Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER Şubat ayında 17.000 öğretmen ataması yapacaklarını açıkladı.

Hatırlanacağı üzere 16 Ocak 2012 Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı önünde ataması yapılamayan öğretmenlerimizle birlikte etkili bir eylem gerçekleştirmiş, Hükümetin verdiği sözü yerine getirmesini ve ikinci yarıyıl başlamadan 44.000 atama yapmasını istemiştik. Devlette devamlılık olması gerektiğini ve bir önceki Bakan Nimet Baş döneminde verilen atama sözünün yerine getirilmesini talep ettiğimiz eylemde Genel Başkanımız İsmail KONCUK Ömer DİNÇER’e seslenerek, atama bekleyen 350 bini aşkın öğretmenimizin feryadını duymasını ve geçen yıldan alacaklı oldukları 44.000 atamayı bir an önce gerçekleştirmesini istemişti. Genel Başkan Koncuk ayrıca Sayın Başbakana da çağrıda bulunarak şunları ifade etmişti; “Sayın Başbakan 2002 yılında meydanlarda yaptığı konuşmalarda ‘Devlet o kadar aciz mi ki öğretmenleri atayamıyor’ demişti. Sayın Başbakan; iktidara geldiğinizden bugüne kadar tam 10 yıl geçti. Ataması yapılmayan öğretmen sayısı iktidarınız döneminde ikiye katlandı. Bu ülkede geçinmek zorunda bırakılan milyonlarca üniversite mezunu var, ataması yapılmayan 350 bin öğretmen var. Çocuğunu eğitim fakültesinden mezun eden, onlara umut bağlayan analar var, babalar var. Bu insanların ne çektiğinden haberdar mısınız?”

İşte, aylardır ortaya konulan eylemlerin ve nihayet Türkiye’nin dört bir yanından gelen ataması yapılmayan öğretmenlerimizin temsilcilerinin desteğiyle 16 Ocak’ta MEB önünde yapılan eylemimizin oluşturduğu kamuoyu algısı nihayet netice verdi. Ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bugün yaptığı açıklamayla Şubat ayında 17.000 öğretmen alınacağını beyan etti.

En sonunda Milli Eğitim Bakanı Olduğunu hatırlayan eksik de olsa öğretmenlerimizin feryadına kulak veren ve bu atama kararını alan Sayın Bakana teşekkür ediyoruz; ancak, bu sayının beklentileri karşılamadığını da belirtmek istiyoruz. Beklentimiz, 2011 yılından alacaklı olduğumuz 44.000 atamanın gerçekleştirilmesidir. Sayın Bakandan isteğimiz, Şubat ayında yapılacak atamaya 27.000 daha ilave yapmasıdır. Ayrıca bir diğer önemli husus da Şubat’ta yapılacak atamanın 2012 yılı öğretmen kadro tahsisinden ayrı tutulmasıdır. Zira Şubat ataması öğretmen adaylarımızın 2011 yılından alacaklarına binaen yapılmalıdır. 2012 yılı kadro tahsisinden düşülerek yapılacak Şubat ataması öğretmen adaylarımızı, geçen yıl olduğu gibi, bir kez daha kandırma anlamına gelecektir ki; Türk Eğitim-Sen olarak bunu kabul etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Öte yandan 2012 yılında 100 bin öğretmen yapılması gerektiğini bir kez daha bu vesileyle yineliyoruz.

Ataması yapılmayan öğretmenlerimize her zaman ve zeminde destek olan Türk Eğitim-Sen; bundan sonra da onların her ihtiyaç duyduklarında yanlarında olacaktır.

Şubat ayında göreve başlayacak öğretmenlerimize şimdiden başarılar diliyoruz.

 

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ

 

   

16 Ocak 2012 MEB Önünde Yapılan Eylem İçin Tıklayınız

 

TÜRK EĞİTİM-SEN ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER İLE EYLEM YAPTI

BU EYLEM İLE İLGİLİ BASINDA YER ALAN HABERLER:

 TELEVİZYONLAR

 GAZETELER

 KANAL D

 MİLLİYET

 ART

 MİLLİYET

 KANAL B

 RADİKAL

 HABERTÜRK

 YENİÇAĞ

 TV 8

 AYDINLIK GAZETESİ

 ULUSAL KANAL

 CUMHURİYET

 KANAL A

 GÜNLÜK EVRENSEL

 STV

 MİLLİ GAZETE

 STAR TV

 BİZİM GAZETE

 CNN TÜRK