ÜNİVERSİTE SEMPOZYUMU HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Üniversitelerimiz, Dünyaya açılan pencerelerimiz. Ancak, üniversitelerde yıllardır uygulanan baskıcı, antidemokratik yönetim anlayışı üniversitelerimizi huzur ve sükun alanları haline getiremedi, tam tersine korkular ve endişelerle yönetilenler, başarısızlık ve huzursuzluğa mahkum edildi.

 

Üniversitelerimizin bu zincirleri kırması ve atılım yapabilmesi ülke geleceğini doğrudan etkileyecek bir gelişme olacaktır. Yıllardır gasp edilen haklar, korku salan yaklaşımlar üniversitelerimizi bilimin merkezi olmaktan uzaklaştırmıştır.

 

Türk Eğitim Sen akademik kariyerin kurallarından, rektör seçimine, personel problemlerinden, öğretim görevlilerinin problemine üniversitelerimiz ve üniversite çalışanlarının tüm problemlerine çözüm kapısı aralayacak olan bir büyük sempozyum çalışması ile üniversitelerimizi Türkiye gündemine taşımak arzusundadır.

 

Kamuoyunun yakından bildiği üzre Türk Eğitim Sen üniversite ve çalışanların problemlerine her zaman duyarlı olmuş ve yaşanan problemlere dikkat çekmek amacıyla onlarca çalışma ortaya koymuştur. 2008 yılında yaptığımız üniversite kurultayı, üniversite çalışanları anketinin yayınlanması, Toplu Görüşmelere götürdüğümüz teklifler, KİK toplantılarına taşıdığımız problemler bu çalışmalardan bazılarıdır.

 

Nisan 2010 tarihinde yapılaması planlanan Üniversite Sempozyumunun da, üniversitelerimiz ve üniversite çalışanları adına yapılacak ciddi, önemli bir  çalışma olmasını ve ses getirmesini istiyoruz. Sempozyum sonuçları, tespitler ve çözüm önerileri ülke gündemine taşınacak, ilgili çevrelere ulaştırılacaktır.

 

Türk Eğitim Sen, üniversite çalışanlarına karşı taşıdığı sorumluluğun her zaman farkında olan bir anlayışla, üniversitelerimiz  ve çalışanların problemlerine karşı duyarlı olmuştur. Bu sorumluluğumuzu bugüne kadar yerine getirdik, bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz.

 

Üniversitelerimizin başarı ve huzuru, ülkemizin geleceğini doğrudan etkileyen öneme sahiptir. Yapılacak Üniversite Sempozyumunun be hedeflere ulaşmada önemli bir eşik ve adım olmasını diliyoruz. Üniversitelerin bilimin ve demokrasinin merkezi olması kaçınılmaz bir sonuçtur. Başta YÖK olmak üzere, tüm üniversite yöneticileri bu konuda sorumludur. Bu sorumlulukların en iyi şekilde yerine getirilmesini bütün üniversite çalışanları adına istiyor ve takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Yapılacak sempozyumla ilgili tüm talep ve tekliflere açık olduğumuzun bilinmesi dileğiyle, kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ