GENEL BAŞKAN KÜTAHYA’DA EĞİTİM ÇALIŞANLARI İLE BULUŞTU

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 31 Mart tarihinde Kütahya’da İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya’yı ziyaret etti; ardından okul ziyaretlerinde bulunarak, öğretmenler ve eğitim çalışanları ile bir araya geldi. Genel Başkan’a bu ziyaretlerinde Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir eşlik etti.

 

Genel Başkan İsmail Koncuk, Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan, Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir, aynı gün Kütahya Şubesi’nin düzenlediği toplantıya katıldı. 300 kişinin katıldığı toplantıda Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, Bilecik Şube Başkanı Ömer Yel, Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı Şükrü Erkoca, Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi de hazır bulundu. 

 

Toplantıda Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir konuşma yaptı.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi: ‘Alan çalışmalarında eğitim çalışanlarının, sendikaların yapmış olduğu mücadeleden haberdar olmadıklarını gördük. Bu noktada eğitimcileri bilgilendirmek konusunda hepimize görev düşmektedir. Eğitim çalışanlarına ulaşabilmek için teknolojinin tüm imkânlarını kullanalım. Üyelerimizle iletişim kuralım.’

 

13 Mart’ta yapılan mitinge değinen Koncuk, ‘bu mitingde eğitimcilerin bütün sorunlarını dile getirdik. Duymayan kulaklara, görmeyen gözlere hitap ettik’ dedi.

 

İş güvencesinin ortadan kaldırılmak istendiğini söyleyen Koncuk, ‘ben de bu ülkede yaşıyorum ve haklarımı talep ediyorum demek zorundasınız. Yarın iş güvenceniz elinizden alınabilir. Bugün işsiz kalanlar da dün sizler gibiydi’ diye konuştu.

 

Anayasa Paketine de değinen Genel Başkan, Anayasa paketindeki toplu sözleşme maddesinin olumlu olduğunu ancak bunun, paketi desteklediğimiz anlamına gelmediğini söyledi.

 

Koncuk şöyle devam etti: ‘Biz Anayasa paketi konusunda TBMM’de ortak mutabakat sağlanacak maddelerin görüşülerek, kabul edilmesini, tartışılan maddelerin ise referanduma götürülmesini istiyoruz. Yapılan değişikliklerde samimi iseler, yürekleri yetiyorsa, tartışılan ve tartışılmayan konuları madde madde ayırsınlar.’

 

Yöneticilikte iyi niyetin yeterli olmadığını, liyakat ve becerinin önemli olduğunu belirten Koncuk, sendika olarak dün ve bugün olduğu gibi, yarın da milli eğitimde yaşanan olumsuzlukların ve hukuksuzlukların üzerine gideceklerini söyledi.

 

Üniversitelerde yaşanan anti demokratik tutumları eleştiren Genel Başkan Koncuk, ‘yöneticiler artık anti demokratik tutum ve davranışlardan vazgeçmelidir. Üniversitelerde korku değil, hoşgörü ve bilimsellik hâkim olmalıdır’ diye konuştu.