GENEL BAŞKAN TOKAT'TA “327 BİN ÖĞRETMENİN UMUTSUZ BIRAKILMASI DARBEDİR” DEDİ

          Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir, Tokat’ta ziyaretlerde bulundu. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Prof. Dr. Zehra Seyfikli’yi ziyaret eden Koncuk, okulları da gezerek, eğitim çalışanları ile biraraya geldi.

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünü de ziyaret eden Genel Başkan Koncuk, Tokat İşyeri Temsilcileri Eğitim ve İstişare Toplantısına katıldı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Koncuk’un hedefinde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu vardı. Bakan Çubukçu’yu eleştiren Koncuk, Bakan’ın göreve geldiğinden bugüne kadar eğitimle ilgili hiçbir sorunu çözmediğini, hiçbir icraatta bulunmadığını ifade ederek, yandaş kayırmacılığına dikkati çekti. Çubukçu döneminde de yandaş kayırmacılığına son verilmediğini kaydeden Koncuk, Bakan Çubukçu’nun hukukçu olmasına rağmen, hukuksuzluğa göz yumduğunu söyledi. Hüseyin Çelik döneminde yapılan 76. madde atamalarının 300’ünün iptal edildiğini açıklayan Koncuk, Bakan Çubukçu’nun bu atamaları mahkeme kararlarına gerek kalmadan iptal etmemesini eleştirdi.

 

Koncuk, Bakan’ın öğrenci andı ile ilgili açıklamalarını da şaşkınlıkla okuduğunu belirterek, “Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı söylemlerde bulunan bir kişinin hala Bakan olması bizi ciddi endişelere sürüklemektedir. Bakan’ın, öğrenci andının değiştirilebileceğini, hatta yeni bir öğrenci andını kaleme alacağını söylemesi büyük bir hatadır. Öğrenci andına duyulan alerjinin nedenini anlamak mümkün değildir. Bakan Çubukçu’yu öğrenci andına karşı yanlış tutumundan dolayı kınıyorum” dedi.

 

Türkiye'nin gündeminin küresel ekonomik krizle beraber sayıları 8 milyona çıkan işsizler olduğunu söyleyen İsmail Koncuk, “Aşsız, umutsuz, çaresiz bırakılan ve tütmekte zorlanan 8 milyon ocak var. Türkiye'nin gündemi bu. Ama siyaset, Türkiye'nin gerçek gündeminin tartışılmasını bir türlü sağlayamıyor. Bunların Türkiye'de görmezden gelinmesini istiyor. 8 milyon işsizin, 8 milyon umutsuzsun yaşadığı bir ülkede huzur olur mu? Güven olur mu? Mutluluk olur mu? Ama Türkiye'de bunlar tartışılmıyor” diye konuştu.

 

Koncuk, şunları kaydetti: “Türkiye'de darbe konuları her gün gündemimize geliyor. Ama emin olun Türkiye'nin gündemi bu değil. Elbette darbelere karşıyız. Elbette demokrasiden yanayız. Bunlar ayrı bir hadise. Türkiye'de bir darbe var. 8 milyon işsizin olması bir darbedir, 327 bin atanamayan öğretmenin umutsuz bırakılması bir darbedir, 550 bin üniversite mezununun sokaklarda işsiz olarak gezmesi bir darbedir, esas darbeler bunlardır. Elbette demokrasiye sahip çıkalım. Ama Türkiye'nin gerçek gündeminde insanlarımızın fakru zaruret içerisinde bırakıldığını bu ülkede herkes görsün.”