MEB’ DE 2. YÖNETMELİK TOPLANTISINA KATILDIK

            Milli Eğitim Bakanlığında; Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı ile ilgili olarak bir kez daha toplantı yapılmıştır. Toplantının gündem maddesi il içi ve iller arası yer değiştirmelerin aynı anda yapılmasıydı. Tüm sendikalar isteğe bağlı il içi ve iller arası yer değiştirmelerin aynı anda yapılması hususunda mutabık kalmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ile sendikaların ortak bir noktada buluşması sevindirici bir gelişmedir.

 

            Milli Eğitim Bakanlığınca tüm illerde mevcut bulunan okulların, tek tek zorunlu hizmet kapsamında olup olmadıkları, hangi okulda görev yapılırsa kaç puan alınacağı ile ilgili olarak tüm personelin ulaşıp bilgi sahibi olacağı şekilde bir düzenleme yapıldığı bildirilmiştir. Tercihte bulunacak olanlara şeffaf bir uygulamanın yapılması bakanlık tarafından atılmış güzel bir adımdır.

 

            Ayrıca bu yönetmeliğin MEB tarafından teklifler de dikkate alınarak bir an önce yayımlanması gerektiği, atama ve yer değiştirme talebinde bulunacak pek çok eğitimcinin yeni yönetmeliği beklediği hususu da sendikamız tarafından bir kez daha MEB yetkililerine hatırlatılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları tarafından Mayıs ayı içerisinde yönetmeliğin yayımlanacağı ifade edilmiştir.

 

            Daha önce yapılan çeşitli atamalarda, münhal bulunan kadrolar ilan edilmediği için birçok dava açılmış ve açılan davalardan olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu nedenle sendikamızca aynı sıkıntıların yaşanmaması için münhal bulunan tüm kadroların ilan edilmesi yeniden dile getirilmiştir. Münhal bulunan tüm kadroların ilan edilmesinin şuan zorunlu hizmet bölgesinde görev yapan öğretmenlerin haklarının korunması açısında önemli ve vazgeçilmez olduğu mutlaktır. Sendikamız bu konunun sonuna kadar takipçisidir.

 

Türk Eğitim Sen olarak, yeni yönetmeliğin mutabakata uygun yayınlanmasını diliyor, Bakanlık yetkililerinin beklentilere uygun bir tavır içerisinde olacağına inanıyoruz.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Merkez