GENEL BAŞKAN ÇANKIRI’DA ÜYELERİMİZLE BULUŞTU

 

 

Genel Başkan İsmail KONCUK, 28 Nisan Çarşamba günü, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN ve Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN ile birlikte Çankırı Şube Başkanlığının düzenlediği istişare toplantısına katıldı.

 

Çankırı Büyük Otel’de tertiplenen ve katılımcılara akşam yemeği ikramının da yapıldığı programda yaklaşık üç yüz eğitim çalışanı bir araya gelme fırsatı buldu.

 

Şube Başkanı Muttalip Karaman’ın açılış konuşmasından sonra söz alan Genel Başkan Koncuk, başarılı çalışmalarından dolayı Şube Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek, “Her türlü baskı ve yıldırma girişimlerine rağmen Türk Eğitim-Sen saflarında yerini alarak dik duruş sergileyen bütün üyelerimizi ve bu onurlu mücadeleye emek veren yönetim kurulu ve temsilcilerimizi kutluyorum. Sendikamız, ülkemizde ilkeli sendikacılığın adresi olmuş, bu vasfımız itibariyle de eğitim çalışanlarının takdirini kazanmıştır. Eğitim çalışanları; teslimiyetçi, iktidarların önünde düğme ilikleyen, yanlışları dahi alkışlama aymazlığını gösteren ve hormonla büyüyen yapılara rağmen sekiz yıldır ilkeli ve mücadeleci sendikacılığı tercih etme erdemini göstermişlerdir. Çalışanların ortaya koydu bu takdire şayan şahsiyet mücadelesi, ‘birileri’ tarafından anlaşılamamakta, hazmedilememektedir. Anlayamayacaklar tabi ki.. Çünkü onlar, ağa babalarına sırtlarını dayayarak yürümekten başka bir tercihi; onurlu, ilkeli ve kararlı mücadelenin nasıl bir şey olduğunu bilmiyorlar. Tarih boyunca kazananların hep mücadele edenler olduğu şuurundan yoksun olanlar hak mücadelesinin nasıl başarılı olabildiğini, şerefli insanların her şeye rağmen nasıl bu kadar dik durabildiğini asla anlayamazlar.” Dedi. Türk Eğitim-Sen’in asla takiyye yapmadığını belirten Koncuk, “Bizler Çankırı’da ne konuşuyorsak, aynısını Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da da cesurca ifade ediyoruz. Fakat birileri, bir yandan, Diyarbakır’da bölücü köpeklere gerilla diye hitap ederken, Şanlıurfa’da yaptığı toplantıda yayınladıkları deklerasyonla, Öğrenci Andı’nın kaldırılmasını ya da etnik yapılara göre yeniden düzenlenmesini isterken, etnik dillerin seçmeli ders olarak okutulmasını teklif ederken; diğer yandan Çankırı’ya gelip milli hassasiyetlerin savunucusu kisvesine bürünmektedir. Özellikle, bu yapıların içerisinde yer alan Çankırı’lı eğitim çalışanlarının bu durumu sorgulamalarını ve nasıl bir yapıya destek verdiklerini değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum.” Şeklinde konuştu. Çankırı Valisi Şemsettin Uzun’un yandaş kayırmacı yönetim tarzını da eleştiren Genel Başkan, “Kim olursa olsun herkes kanunlar dahilinde hareket etmek zorundadır. Anayasamızın amir hükmü gereği, vatandaşlar arasında eşitlik ilkesini korumakla, öncelikle devlet kurumlarını idare edenler yükümlüdür. Ancak duyuyoruz ki, sayın Vali bu prensibi çiğneyerek adeta bir siyasi partinin il başkanı gibi, sözde bir sendikanın hamisi gibi davranmakta ve kendisine yakışmayan bir tutum içerisinde davranmaktadır. Sayın Valimizi uyarıyorum, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi olarak, Çankırı’daki uygulamaları daha yakından takip edecek ve tespitlerimizi hem ulusal basınla, hem de ilgili makamlarla paylaşacak ve gerektiğinde hukuki girişimlerimizi de başlatacağız. Devletimiz bir hukuk devletidir. Kimse kendini padişah vasfına büründürmesin. Hukuk devletinde herkesin yeri geldiğinde hesap vereceği bir mekanizma vardır.” Dedi.