GENEL BAŞKAN KONYA’DAYDI

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş, Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan ile birlikte Konya Ereğli İlçe Temsilciliği’nin verdiği yemeğe katıldı. Yemekte Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata, Konya 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Ereğli İlçe Temsilciği ve çok sayıda eğitim çalışanı hazır bulundu. Yemekte Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata ve Konya Ereğli İlçe Temsilcisi Yakup Kocadağ birer konuşma yaptı.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, sendikaların eğitim çalışanları için mücadele verdiğini, ancak eğitim çalışanlarının sendikalara üye olmak konusunda tereddüt yaşadığını ifade ederek, bunu anlamakta zorlandığını kaydetti. Eğitim çalışanlarının verimli hizmet üretmek için sendika üyesi olmaları gerektiğini kaydeden Koncuk, üye olmayan eğitim çalışanlarını Türk Eğitim-Sen’e üye olmaya çağırdı. Sendikalı çalışan ile sendikasız çalışan arasında fark olmasını isteyen Koncuk, kazanımlardan sadece sendika üyelerinin faydalanmasını istedi ve bunu sağlamak için gayret sarfedeceklerini bildirdi.

 

Siyasi iktidarın ortaya koyduğu politikalardan rahatsız olduklarını belirten Koncuk, Anayasa paketine değindi. Anayasa paketinde grev hakkının yer almamasını eleştiren Genel Başkan, üzerinde ittifak sağlanacak maddelerle, tartışılan maddelerin aynı pakette yer almasının da yanlış olduğunu söyledi.

 

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine değinen Koncuk, taslakla ilgili görüşlerimizi Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiklerini belirtti ve Taslakta Türk Eğitim-Sen’in tekliflerinin dikkate alınmasını istedi.

 

4/B, 4/C gibi istihdam modellerini eleştiren Koncuk, iş güvencesinin ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi. Koncuk, ‘ Cumhuriyet tarihi boyunca en önemli kazanım iş güvencesidir. Ancak bu iktidar döneminde çalışanlara güvencesiz ve kuralsız çalıştırılma dayatılmak istenmektedir. Emret komutanım diyen bir kitle yaratılmaya çalışılmaktadır. Hükümet memuru kendisine hizmet eden bir konuma sürüklemeye çalışmaktadır. Bugün kadrolu çalışanlar, işinin garanti olduğunu düşünebilir. Ancak yarınların ne getireceğini hiç kimse bilemez. Her platformda bu konuyu gündeme getiriyoruz. 13 Mart’ta yaptığımız miting’de de güvencesiz ve kuralsız çalıştırılmaya karşı demokratik tepkimizi ortaya koyduk. Bu gidiş tehlikelidir. Buna hep beraber dur demeliyiz, Susmayacağız, korkmayacağız. El ele vererek, mücadele edeceğiz. ’ diye konuştu.

 

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenlere verdiği sözü hala yerine getirmediğini hatırlatan Koncuk, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasıyla ilgili hazırlanan taslağın bir an önce yasalaşmasını ve tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasını istedi.