ŞUBE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ “TEK YÜREK ZİRVESİ” PROGRAMI ANTALYA’DA YAPILIYOR.

“TEK YÜREK ZİRVESİ” 15-18 Aralık 2011 tarihleri arasında Antalya’da yapılıyor. Toplantı Antalya 1 ve 2 No’lu Şube Başkanları Bünyamin Seçme ve Fethi Kurt'un hoşgeldiniz konuşmalarıyla başladı. Daha sonra İlksan Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, İlksan’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, katılımcıları çalışmalarından dolayı tebrik ederek konuşmasına başladı. Genel Başkan Koncuk, teşkilatın başarılı çalışmalarının düşman korkuttuğunu ve önümüzde gidecek uzun bir yolun olduğunu söyledi. Genel Başkan Koncuk, “Bugün kendilerinin büyüdüğünü zannedenler, yarın bir saman alevi gibi yok olduklarını göreceklerdir. Ama sağlam bir temelden gelen Türk Eğitim-Sen’e Türkiye’nin her zaman ihtiyacı olacak ve Türk Eğitim-Sen daima ayakta kalacaktır. Bu anlamda teşkilatımız çalışma hayatında yaşadığımız ve yaşatılmak istenen tehdit ve baskılara karşı mücadele vermektedir. Mevcut iktidar yeni çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile yönetim kademelerinde kendi kaymak tabakasını yaratmaya çalışmaktadır. Üst düzey bürokratlara iyileştirmeler yapılırken, öğretmenlere ve akademisyenlere herhangi iyileştirme düşünülmemiştir. Yapılan bu haksızlık karşısında sizlerin desteğiyle Türkiye çapında eylemler yaptık. Bu eylemlerimiz ses getirdi mi? Evet. Yetkililer öğretmenlerin ekonomik durumlarında iyileştirme yapacaklarını belirttiler” dedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk, “Eylemlerde daha etkili olabilmek için ön çalıma ve hazırlıkların mutlaka önceden planlı bir şekilde yapılması gereklidir. Bu eylemlerde başarımızı arttıracaktır. Yaptığımız çalışmaları topluma iyi anlatmalıyız. Sendikacılığımızın adresi; alanlar, kurumlar ve işyerleridir” diye konuştu.

Genel Başkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de bir rotasyonculuk hastalığı başladı. Okul müdürleriyle başlayan bu süreç müdür yardımcılarıyla devam ederek, öğretmenlere indirgenmeye çalışılmaktadır. Sonuçta bütün devlet memurlarına iller arası rotasyon getirilerek, çalışanlar mağdur edilmek isteniyor.” İnsanların toplumsal düşünmeden, bireysel düşünceye yöneldiğini belirten Genel Başkan Koncuk, “devlet olarak memurun ekonomik durumunu düzelteceklerine rotasyonla uğraşıyorlar. Bu nedenle tüm çalışanlar bir gün bu rotasyonun kendilerini de kapsayacağını düşünmek zorundadırlar. Hükümetin tek düşüncesi kamu çalışanlarının iş güvencesini ellerinden almaktır” diye konuştu.  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK ‘in yapılan bir görüşmede yeni bir yasadan söz ettiğini belirten Koncuk, 2012 model bu yasa ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’yla çalışanlara getirilen iş güvencesinin taşeronlara teslim edileceğini belirterek, “sizler ve bizler gerekli mücadeleyi vermezsek bugün bizim, yarın çocuklarımız ve torunlarımızın iş güvencesi olmayacaktır” dedi.

Özür grubu tayinleri ile ilgili olarak yapılan eylemin ses getirdiğini belirten Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER ile yapılan görüşmede, Bakanın özür grubu tayinlerini yapacağını söylemesine rağmen, eğitim ve sağlık özrünü yapmadığını kaydetti ve “Sayın Bakan insan haklarına, kanun ve yönetmeliğe aykırı bir tutum sergilemiştir. Bu ülkenin bir Bakanı sözünü tutmuyorsa tuz kokmuş demektir” dedi.

Konuşmasına, yeni sendika yasası ve yeni Anayasa ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek devam eden Genel Başkan Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in gündem oluşturduğunu, mağdurların adresi haline gelen bir kurum olduğunu ifade ederek, bütün teşkilat mensuplarımızın daha güçlü bir çalışma sergilemesini istedi.

Toplantının sonunda Gazi Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Lütfi TUNÇ Prostat kanseri konusunda sunum yaptı.

Toplantının ikinci gününde Türk Hukuk Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali AKYILDIZ, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr Hasan TUNÇ ve TÜDKAD genel başkanı Dr. Şenol BAL’ın katılacağı “DEĞİŞİM SÜRECİNDE ANAYASA VE TEMEL İLKELERİNE TÜRKÇE BAKIŞ” konulu panel ve sekreterya toplantıları yapılacaktır.