İLÇE TEMSİLCİLERİ TEK YÜREK ZİRVESİ YAPILDI

Bu yıl üç grup halinde yapılması planlanan toplantının birincisi Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcileri Tek Yürek Zirvesi, 24-25 Aralık tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, İlksan Başkanı Tuncer Yılmaz, ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Torun, Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Bünyamin Seçme, Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Fethi Kurt ve İlçe Temsilcileri katıldı.

İlksan Başkanı Tuncer Yımaz’ın İlksan’ın çalışmaları hakkında bilgi verdiği toplantıda, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk açılış konuşması yaptı.

Koncuk, Fransa Meclisi’nde sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasa teklifinin kabul edilmesiyle ilgili olarak, “Tarihimiz yüz akımızdır. Tarihimizin hiçbir döneminde yüz kızartacak bir olay olmamıştır. Dünya milletleri önünde Türk Milletini haksız bir şekilde mahkum etmeye çalışan Fransa’yı şiddetle ve nefretle kınıyorum” dedi.

Genel Başkan Koncuk, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Bursa’da yaptığı konuşma ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın, Bursa’da bir sendikayı ziyareti sırasında yaptığı konuşma cehaletin ürünüdür. Referandumdaki davranışından dolayı bir kurumu cezalandırma hakkınız olamaz. Hiç kimse bizlerin iradesine ipotek koyamaz. Herkes haddini bilmelidir. Makamlar haksız, hukusuz davranma hakkını size vermez.Kimseden icazet almadan 180 bin üyeye sahip olduk, sizin inayetinize de ihtiyacımız yok, gidin inayetinize ihtiyacı olanlarla sarmaş dolaş olmaya devam edin.”

Emekli milletvekillerinin maaşlarına yapılan zammı eleştiren Koncuk, milyonlarca işsiz, asgari ücretli, ay sonunu zor getiren kamu çalışanı ve ataması yapılmayan öğretmenler adına TBMM’nin bu davranışını kınadığını ifade etti.

Eşit işe eşit ücret düzenlemesini eleştiren Koncuk, bu düzenlemeyle öğretmenlerin, akademisyenlerin ve diğer çalışanların yok sayıldığını söyledi. Her Çarşamba günü Türkiye genelinde eylem yaptığımızı hatırlatan Genel Başkan Koncuk, mücadelemizin sonuç alınıncaya kadar süreceğini kaydetti.  

Özür gurubu atamalarının bir bütün olduğunu söyleyen Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in verdiği sözü tutmadığını, sadece eş durumu özür atamalarını yaptığını hatırlattı. “Bir ülkenin Bakanının sözü bir senettir” diyen Koncuk, sözünü tutmayan Dinçer’i kınadı.

Sendikalara üye olmayan 260 bin kadın, 55 bin erkek eğitim çalışanı olduğunu belirten Koncuk, bu konuda çalışma yapılması gerektiğini bildirdi. Genel Başkan İsmail Koncuk, geçen yıl büyüyerek yetkiyi kaybettiğimizi söyleyerek, “Üye sayımız 155 bin’den 180 bin’e yükseldi. Üye çalışmalarımız hız kesmeden devam etmelidir. 15 Hazirana kadar üye yapılabilecek. Stajyer eğitim çalışanları da artık üye olabilecek. Bu yıl yüzde 30’luk bir büyüme hedefliyoruz. Çalışmalarımız bu yönde yoğunlaşmalıdır” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan üst düzey atamaları da eleştiren Genel Başkan Koncuk, “Eğitim çalışanları arasından bir bürokrat bulamayan Sayın Bakanın, bürokratlarını işletmecilerden oluşturmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Toplu sözleşme sürecine de değinen Koncuk, bir sendikayı ön plana çıkartarak düzenlenen 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarısını kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek, “Bizi kimse yok sayamaz. Toplu sözleşme masasında gereğini yapacağız” diye konuştu. Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes aklının bir kenarına yazsın. Bu devran böyle dönmez. İnsanların hayattaki duruşu çok önemlidir. Ne biz, ne de üyelerimiz bir başkasının önünde boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Sizler yoksanız, bu ülkenin geleceği de yok olur. Çanakkale’de her türlü zorluğa rağmen 250 bin insanımız ölümü seçmiştir. Ecdadımızdan ders almak zorundayız. Bulunduğumuz ilerde, ilçelerde kale gibi olmak zorundayız.”

Üniversitelerin sorunlarına da değinen Koncuk, üniversite yönetiminin baskı yaptığı yerlerde üniversite çalışanlarının duruşunun önemli olduğunu ifade ederek, üniversitelerde ve Kredi Yurtlar Kurumunda yaşanan sorunların çözümü için dik durulması gerektiğini kaydetti.

KHK ile kadroya geçenlere verilen özlük hakların KPSS ile atananlara verilmediğini söyleyen Koncuk, bunun ciddi bir haksızlık olduğunu kaydederek, bu konuda bireysel davalar açılması gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl büyüyerek yetkiyi kaybettiğimizi söyleyen Koncuk, üye sayımızın artması için çalışmalara hız kesmeden devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda Afyon Hocalar İlçe Temsilcisi, Genel Başkan İsmail Koncuk’a Türk bayrağı ve Kuran-ı Kerim hediye etti.

Genel Başkanının konuşmasının ardından İlçe Temsilcileri konuşma yaptı.  Toplantının ikinci bölümünde ise Prof. Dr. Servet Özdemir ‘YÖNETİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR’ konulu seminer verdi.