SEYDİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’NDAN ÖRNEK HİZMET

             Seydişehir Belediyesi ile Türk Eğitim-Sen Seydişehir İlçe Temsilciliğimiz arasında yapılan işbirliği ile çok anlamlı iki proje hayata geçirilmiş bulunmakta ve bu projeler devam etmektedir. Bu projeler;

 

1.   “Çanakkale’yi Görmeyen Gencimiz Kalmasın” Kültür Gezileri,

2.   “Cumhuriyet Çocuklarının ATA’ya Sevgi Ziyareti”.

 

Bu projelerin hayata geçirilmesinde örnek bir davranış sergileyen ve Seydişehir Belediyesinin her türlü imkânını Seydişehir’deki öğrencilerimize sunan Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir ÇAT’a TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ olarak çok teşekkür ediyoruz. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir ÇAT’ı telefonla bizzat arayarak bu projelerin hayata geçirilmesindeki katkılarından dolayı teşekkür etmiştir. Yine Konya 1 No’lu Şube Başkanımız Tanfer ATA da Belediye Başkanı Abdulkadir ÇAT’ı arayarak desteklerinden dolayı teşekkür etmiştir. Değerli Belediye Başkanımız, belediyeciliğin sadece yol ve alt yapı tesislerini kurmak, temizlik ve diğer hizmetleri sunmak olmadığını bir kez daha göstermiştir. Belediyelerin sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde o yörenin okul ve öğrencilerine de gerek eğitim ile ilgili hizmet ve gerekse Türkiye’deki milli, manevi, tarihi ve kültürel değerlerimizin tanıtımı hizmetlerinde yardımcı olmak noktasında Seydişehir Belediyesi bir ilki gerçekleştirmiştir.

 

Seydişehir Belediyesinin Kültür- Sanat Etkinlikleri kapsamında lise son sınıf öğrencilerine yönelik olarak “ÇANAKKALE’Yİ GÖRMEYEN GENCİMİZ KALMASIN “sloganı ile düzenlenen kültür seyahati bir taraftan üniversite sınavına girecek gençlerimizin, motivasyonuna katkıda bulunurken, diğer yandan onların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Bağımsızlık ve Kuruluş Felsefesinin temelini teşkil eden Çanakkale Destanı’nın yazıldığı yerleri görüp, o duygularla şehitlerimizi ziyaret etmelerine imkân sağlayacaktır.

 

İlk kez geçen eğitim-öğretim yılında lise son sınıf öğrencilerine yönelik olarak başlatılan,  tüm Türkiye’de ses getiren ve takdir toplayan “ÇANAKKALE’yi GÖRMEYEN GENCİMİZ KALMASIN” Kültür Gezileri, 2011-2012 eğitim- öğretim yılında da devam edecektir. Bu proje ile bugüne kadar 1.300 öğrencimizi tarih yolculuğuna göndermenin haklı gururunu Seydişehir Belediyesi ve Türk Eğitim-Sen olarak birlikte yaşadık.

 

Her Türk gencinin Çanakkale’yi görmesini arzu ettiklerini, bu gaye ile Seydişehir’de her yıl lise son sınıfa geçen öğrenciler için Çanakkale Kültür Gezisi Projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir ÇAT konu ile ilgili görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Çanakkale’yi Görmeyen Gencimiz Kalmasın” Kültür Gezisi Projemiz ile gençlerimizin rehber eşliğinde  Ülkemizin tarihi için bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’nin cereyan ettiği toprakları görmeleri; Milli Mücadelenin nasıl kazanıldığını, bu toprakların nasıl vatan yapıldığını  gösteren bir tarih yolculuğuna çıkmalarını sağlıyoruz” dedi.

 

         Başkan Abdulkadir ÇAT gençlere;

 

“BÖLÜCÜ TERÖR OLAYLARI İLE NE YAPILMAK İSTENDİĞİNİ DAHA İYİ ANLAYACAKSINIZ”  diyerek gençlerden bu günlere gelmek için ecdadımızın Çanakkale Destanı’nı nasıl yazdığını çok daha iyi anlamalarını istedi ve şöyle devam etti:

“ Belediye Başkanı ve ağabeyiniz olarak geçmişte olduğu gibi şimdi de ülkemizin bir kesiminde devam eden bölücü terör olaylarıyla ne yapılmak istendiğini,   225 bin şehidin verildiği Çanakkale Savaşlarını daha iyi anlayarak kavramanız; Cumhuriyet’e ve kazanımlarına  sahip çıkmanız en büyük arzumuzdur.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Tarihi’nin şekillenmesinde önemli rol oynayan Çanakkale’ye yapacağınız tarih yolculuklarının hayırlısı ile kazasız, sağlıklı bir şekilde tamamlanması en büyük arzumuzdur.”

 

Çanakkale Geziler için öğrencilerimizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Çanakkale Gezisi Projesi her yıl lise son sınıfa geçen öğrencilerimiz kapsayacak ve böylece bu projeden ilçemizdeki tüm gençlerimizin faydalanması sağlanmış olacaktır.

 

Yine ikinci proje olarak, Seydişehir Belediyesi ve Türk Eğitim-Sen Seydişehir İlçe Temsilciliği işbirliği ile, ilk kez geçtiğimiz eğitim- öğretim yılında uygulanmaya başlayan  İlköğretim 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak “CUMHURİYET ÇOCUKLARININ  ATA’YA SEVGİ ZİYARETİ” adı altında düzenlenen ANITKABİR KÜLTÜR Gezi Projesi 2011-2012  eğitim-öğretim yılında da devam edecektir.

 

ANITKABİR KÜLTÜR GEZİLERİ Projesi ile SBS’ye hazırlanan öğrencilerin  sınav sürecinde motivasyonlarını  artırmak; aynı zamanda Cumhuriyetimizin kurucusu   Ulu Önder Atatürk’ün  temel felsefesini, eserlerini anmak, anlamak ve  dikkatlerimizi  O’nun düşüncelerine yöneltmek, ayrıca başkentimizi görmelerini sağlamak  amaçlanmıştır.

 

Gezi  kapsamında  rehber eşliğinde Anıtkabir, Eski T.B.M.M. Müzesi, ziyaret edilirken; Atatürk Orman Çiftliği ve sonrasında  şehir turu yapılmaktadır.

 

Belediye Başkanı Abdulkadir ÇAT, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve İnkılapları’nın takipçisi olarak  hizmet verdiğimiz doğup büyüdüğümüz bu topraklarda,  bizlere emanet edilen Cumhuriyet’i koruyup  kollama ve miras bırakılan bu değerleri  gelecek nesillere  bırakma idealimizin ve karlılığımızın bir ifadesi olarak  geçen yıl ilk  kez uyguladığımız ANITKABİR KÜLTÜR  GEZİ PROJESİ’ni  2011-2012 öğretim yılında  yeniden başlatmış bulunuyoruz. 

 

Anıtkabir Gezileri ile SBS’ye hazırlanan öğrencilerimizin motivasyonuna katkıda bulunmak; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder  Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak, Cumhuriyet’in  nasıl tesis edildiğini Milli  Mücadele’de  nasıl başarı kazanıldığını   öğrenmelerini sağlamak amacındayız.

 

Geçtiğimiz yıl  ilçe merkezi ile köy ve kasabalardaki 800 civarındaki öğrencimizi  Anıtkabir’e göndermenin haklı gururunu yaşarken,  bu proje ile hiç ilçe dışına çıkmamış  bir kısım öğrencimizin  Ankara’yı ve Anıtkabir’i görmelerini sağlayarak hayatlarına  ayrı bir anlam ve  değer katabilmenin de mutluluğunu  hissettik.

 

Bu duygu ve düşüncelerle sevgili öğrencilerimizin  katılacakları Anıtkabir Kültür Gezileri’nde,  Ulu Önder Atatürk’ün insanlığa ışık ve hayat kaynağı olmaya devam eden düşüncelerini anlamak için bir fırsat olarak değerleneceklerine inanıyor; bu projenin kazasız tamamlanmasını; hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz  ediyorum”dedi.

 

         ANITKABİR Kültür Gezileri ile 2010-2011 ve 2011-2012 eğitim-öğretim yıllarında bugüne kadar 1.500 öğrencimiz Anıtkabir’e gönderilmiş bulunmaktadır.

 

         Tüm Türkiye’de ses getiren Anıtkabir Gezi Projelerimiz ile köy ve kasabadaki okullarımız dahil 1.500 öğrencimizin faydalanması sağlanacak olup, her yıl 8. sınıfa geçecek öğrencileri kapsaması nedeni ile de geleneksel hale getirilmesi hedeflenmiştir.

 

         Gezi faaliyeti için öğrencilerimizden herhangi bir ücret talep edilmemekte; her Salı günü Gezi Projesine katılacak okullar Saat 07.00’de Seydişehir’den hareket ederek, aynı gün gece 23.00’te ilçeye dönüşleri sağlanmaktadır.