GENEL BAŞKAN İSTANBUL 5 VE 9 NO’LU ŞUBELERİN TOPLANTILARINA KATILDI

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan, Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir, İstanbul 5 ve İstanbul 9 No’lu Şube’nin İşyeri Temsilcileri ile bir araya geldi.

Toplantıda İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Fuat Yiğit ve İstanbul 9 No’lu Şube Başkanı Enver Demir birer konuşma yaptı.

Genel Başkan İsmail Koncuk da yaptığı konuşmada milli ve manevi değerlerden giderek uzaklaşıldığını söyledi. “Her dönemin adamı değil, her dönem adam olmak idealimiz olmalı” diyen Koncuk, ülke bütünlüğünün düşünülmesi gerektiğini kaydetti. “Ben değil, biz demeliyiz” diye konuşan Koncuk, ben merkezli bireylerin oluşturduğu toplumlarda huzurun olmasının mümkün olamayacağını söyledi.

Türk Eğitim-Sen’in sendikacılığının farklı olması gerektiğini ifade eden Koncuk, “Biz insanı yaşatmak zorundayız. İnsanların önüne makam, mevki ve mali çıkarlar koyarak onları tercih yapmaya zorlarsanız siz onları kazanmış olmazsınız, tam tersi kaybetmiş olursunuz.” Genel Başkan İsmail Koncuk, İşyeri Temsilcilerine Türkiye Kamu-Sen olarak Başbakan ile yaptığımız görüşmenin detaylarını da anlattı.

“Türk Eğitim-Sen olarak hiç kimsenin yardımına ve icazetine ihtiyacımız yok” diyen Koncuk, insanların makam ve menfaatler ile tercihe zorlanmaması gerektiğini kaydetti. Devleti yönetenlerin herkesi kucaklaması, adil bir yönetim anlayışının benimsenmesi gerektiğini söyleyen Genel Başkan, “Sadece kendi düşündüklerinin doğru olduğunu benimseyen bir yönetim anlayışı kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i de eleştiren Koncuk, “Sayın Bakan göreve geldiği günden bugüne yapmış olduğu uygulamalarla eğitimcilerin kazanımlarını teker teker elinden aldı. Sayın Bakan’a sesleniyorum: Özür grubu tayinleri sulandırdınız. Eşit işe eşit ücret adaletsizliğinde eğitimcilerin yanında yoktunuz. Okul müdürlerine soruşturma açarak onları kaybettiniz. Şimdi siz bu Bakanlığı kiminle yöneteceksiniz?”

İş güvencesinin risk altında olduğunu, hükümetin bu konuda gizli bir çalışma içinde olduğunu kaydeden Koncuk, “Buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi. Genel Başkan İsmail Koncuk sözlerini söyle sürdürdü: “Çalışanlar sendikal tercihlerini yaparken iş güvencesini yok sayanlardan yana olmamalıdır. 2000 yılında taşeron firmalarda çalışanların sayısı 10 bin iken, bugün 430 bin’e ulaşmıştır. Taşeron zihniyetle devlet yönetirseniz, devleti de taşeron hale getirirsiniz. Bu olumsuzluklar karşısında birlikte mücadele vermeliyiz.”