GENEL BAŞKAN BURSA’DA

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir, Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Kazım Sarnık, Bursa 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, Yalova Şube Başkanı Mustafa Deviren, Orhangazi Belediye Başkanı, İlçe MEM ve çok sayıda eğitimcinin katılımı ile Orhangazi İlçe Temsilciliği’nin yeni hizmet binasının açılışına katıldılar.

Daha sonra özel bir televizyon kanalının programına katılan Genel Başkan İsmail Koncuk, akşam da Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri ile toplantı yaparak Genel Merkezin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Genel Başkan Koncuk, 12 Şubat Pazar günü Bursa 2 No’lu Şube İşyeri Temsilcileri ile birlikte Bursa’daki Necatibey Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde basın toplantısı düzenledi. Koncuk, çalışma hayatında çok ciddi problemler olduğunu söyleyerek, kamu çalışanlarının iş güvencesi dahil, istihdam şeklinin neredeyse tartışılır hale geldiğini kaydetti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na ilişkin açıklamaları olduğunu ifade eden Koncuk, şöyle devam etti:

“Çelik açıklamalarında, bu kanunun ’köhne bir kanun olduğunu, 2012 model bir kanun gerektiğini’ belirtiyor. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun köhne bir kanun olduğuna inanmıyoruz. Biz aynı şeyi düşünmüyoruz. Kanunda belki revize edilmesi gereken kamu çalışanlarının haklarıyla ilgili bir takım hususlar vardır.

Bunların güncellenmesi gerekebilir. Ama 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, mantık olarak bugün kamusal hayatı dizayn eden ve kamu çalışanlarına sıkıntı vermeyen bir kanun.”

Söz konusu kanunun getirdiği hakların önemli olduğunu ifade eden Koncuk, şöyle devam etti: “Kamu çalışanlarının iş güvencesi siyasi iktidarın mensuplarına ciddi rahatsızlık veriyor. İş güvencesi kamu çalışanının elinden alınıp, tamamen siyasi müdahalelere açık bir yeni model istihdam şekli ortaya konmak isteniyor. Ben bunu söyleyeyim. Bu bir maceradır. Böyle bir macerayı biz Türkiye Kamu-Sen olarak tasvip etmiyoruz, onaylamıyoruz, tavsiye de etmiyoruz. Çünkü 2 milyon 600 bin kamu çalışanının böyle bir hak gaspını kabul etmesi, ‘amin’ demesini hiç kimse beklememelidir.”

Koncuk, bir süre önce hayata geçirilen eşit işe eşit ücret düzenlemesiyle ilişkin de, “Adı eşit işe eşit ücret ama maalesef yeni adaletsizlikleri de beraberinde getiren bir uygulamadır. Mesela öğretmenler, akademisyenler, polisler, postacılar ve bir çok kamu görevlisi bu düzenlemede yok. Türkiye Kamu-Sen olarak, eşit işe eşit ücret düzenlemesini reddediyoruz, asla kabul etmiyoruz” diye konuştu. Genel Başkan, “taleplerimize kulak verilmezse adresimiz alanlar olacaktır” dedi.

İşyeri Temsilcileriyle de bir araya gelen Genel Başkan, burada yaptığı konuşmada da Bursa’da görev yapan Şube Başkanlarını, Şube Yönetim Kurulunu ve İşyeri Temsilcilerini çalışmalarından dolayı tebrik etti. Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların susturulmuş ve sindirilmiş olduğunu belirten Koncuk, “Haksızlıklar karşısında mücadele eden tek kuruluş biz kaldık. Kamu çalışanlarının bunu görmesi gerekiyor” dedi. “bu ülkede yanlışlara eğitim çalışanları, akademisyenler düzeltemeyecekse kim düzeltecek?” diye soran Koncuk, eğitim camiasının toplumu dizayn etmesi gerektiğini ifade etti.

Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü hatırlatan Genel Başkan İsmail Koncuk, “kendi nefsiniz için toplumu dizayn edemezsiniz. Ederseniz insanı da, devleti de yaşatamazsınız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in uygulamalarına da değinen Koncuk, merhamet duygusundan uzak bir insandan kendisine ve topluma bir yarar gelmeyeceğini söyledi. “Eşit işe eşit ücret ile ilgili düzenlemede kendi personelini düşünmeyen ve kollamayan bir Bakanla çalışıyoruz” diyen Genel Başkan Koncuk, ayakları yene basmayan, halktan uzaklaşan bir iktidarın bu ülkeyi yönettiğini, Bakan Dinçer’in de aynı mantıkla Milli Eğitim Bakanlığı’nı yönetmeye çalıştığını ifade etti. Hayali projelerle MEB’in yönetilemeyeceğini söyleyen Genel Başkan, okulların hafta sonu açık kalma projesini de eleştirdi. Koncuk, “ Okulların ve hizmetlilerin güvenliğini sağlamadan okulları gece hangi mantıkla hizmete açacaksınız?” diye sordu. Bakan Dinçer’in sayesinde eğitim çalışanlarının hem maddi ve özlük haklarının hem de itibarının yerlerde süründüğünü belirten Koncuk, “Tebeşir tozu yutmamış bir kadro şu anda MEB’i yönetiyor” dedi.