MANAVGAT KAYMAKAMI ÖĞRETMEN DÜŞMANI MI?

Türk Eğitim-Sen Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Fethi Kurt, sendikamız üyesi bir öğretmenin açığa alınması nedeniyle basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması şu şekildedir:

Kıymetli kamu çalışanları, sevgili öğrenciler ve velileri, değerli basın mensupları;

Üyemizin öğrenciye tokat attığı iddiasıyla açığa alınması ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Manavgat Kaymakamlığının üyelerimize karşı taraflı tutumlarına karşı buradayız.

Üyemiz, 9 Nisan Salı günü ilçemiz Atatürk İlköğretim Okulu’nda bir öğrenciye tokat attığı iddasıyla şikâyet edilmiştir. Üyemiz, nedense hiç kimseye sorulmadan -İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Kaymakam tarafından muhakkike dayatma yapılarak- Cuma günü açığa alınmıştır. Bu belki de Türkiye’de bir ilktir. ‘Öğretmenin selameti açısından açığa aldık’ denilebilir.

Biz de soruyoruz: Salı gününden Cuma gününe kadar öğretmenin darp edilmesini mi beklediniz? Yoksa niçin açığa aldınız? İdareci de delilleri mi karartacaktı? Daha önce ilçemizde öğrencilere tokat atan kaç öğretmeni açığa aldınız? İlçemizin bir köyünde başmüdür yardımcısı olarak çalışan okul çalışanına tacizden soruşturma geçirerek görev yeri değiştirilen yandaş sendika üyesini niçin açığa almadınız? Üyemizin açığa alınması için siyasilerden bir istek aldınız mı? BU konuyu bakanlığa taşıyan bir siyasetçi var mı? Görevlendirmelerde taraf tutuyor musunuz? İlçenizde bir okuldan Türk Eğitim Sen üyesi bir arkadaşımızın müdür yardımcılığı görevlendirilmesi niçin yapılmadı da, başka bir köyden yandaş sendika üyesinin görevlendirmesi yapıldı? Şu ana kadar uyduruk projeler bahane edilerek kaç yandaş sendika üyesine başarı belgesi verdiniz? 14 Mart 2013 tarihinde yapılan MEB ödül yönergesine uygun olmayan başarı belgesi düzenlediniz mi?

Yandaş sendika bir süre önce 10 milyon imza kampanyası düzenleyerek, kılık kıyafet serbestisi başlatarak, sivil itaatsizlik eylemi yaparak takiye yapıyor. Bir dakikada Yönetici Atama Yönetmeliğini değiştirerek yönetici atamalarında mülakatı getiren ve valilere yöneticileri atama yetkisi veren Milli Eğitim Bakanlığı, niçin kılık-kıyafet yönetmeliğini hemen değiştirmiyor? Çünkü önümüzdeki süreçte yapılacak bir anayasa oylamasında ‘kılık-kıyafet serbestliği getiriyoruz’ diyerek, başörtülü kamu çalışanlarının oylarını alarak, devlet memurluğu güvencemizin kaldırılacağı, başkanlık sistemi ve teröristbaşının serbest kalacağı v.b. maddelerin yer aldığı (bizim için ihanet olan) oylamada oy simsarlığı yapacaksınız.

Türk Eğitim Sen olarak şu ana kadar yöneticilere adil olmalarını, memuriyete başlarken ettikleri tarafsızlık yeminine sadık kalmalarını istemiştik. Şimdi de diyoruz ki; elinizden geleni ardınıza koymayın. Zaten adil değilsiniz. Adaletsizlik yapanları vicdanlarına bırakıyoruz.

Sayın kaymakam; öğretmenlerimizi mağdur edeceğinize şu anda okullarda  yapılan misyonerlik çalışmalarının farkında mısınız? 

        Sözlerimi vatan şairi Namık Kemal’in şu sözleriyle noktalıyorum:

       “Felek her türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin,

         Dönersem kahbeyim millet yolunda bir azimetten.”

         Kamuoyuna saygılarımla.

                                                                         Fethi KURT

                                                                        Türk Eğitim Sen

                                                               Antalya 2 Nolu Şube Başkanı