TÜRKİYE KAMU-SEN BÜYÜK ADANA BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TÜYAP Adana Fuar Alanı’ndaki Türkiye Kamu-Sen Büyük Adana Buluşması’nda üyelerimiz ve çok sayıda davetli ile bir araya geldi.

 

KONCUK: 28 ŞUBAT DİYEREK İKTİDARA GELENLER BUGÜN AYNI FİŞLEMELERİ YAPIYORLAR

Türkiye gündeminde yer alan birçok başlığa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız İsmail Koncuk, 28 Şubat’taki fişleme anlayışının bu Hükümet döneminde de aynen devam ettiğini söyledi. Koncuk, “Ülkemizde son günlerde yaşanan olaylar  üzüntü verici boyuttadır.  28 Şubat diyerek iktidara gelenler  maalesef  28 Şubat sürecindeki insanları fişleme anlayışını Türkiye’de aynen uygulamaya devam etmektedirler.

Yani siz darbecilerin usullerinin yanlış olduğunu anlatarak milletten oy alacaksınız ama benzeri bir anlayışı kamu kurum ve kuruluşlarında aynen uygulayacaksınız. Bu anlayış sakat bir anlayıştır. Demokrasiyi özümsemiş, demokrasiye gönülden bağlı insanların vatandaşları ayrıma tabi tutması, siyasi görüşlerine göre, ideolojik duruşlarına göre fişlemesi, onları makam mevki sahibi yapmamak için elinden gelen her türlü kanun yönetmelik gibi çalışmaları yapması kabul edilemez. AK Parti iktidarı yıllardır ileri demokrasi nutukları atarak Türkiye’yi kucakladıklarını söyleyerek milletimizi kandırmaktan başka bir şey yapmamışlar. Bunlar bizi üzüyor.” dedi.

Siyasi iktidarların hangi anlayıştan olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her bir bireyine, vatandaşına ülkenin vatandaşı olarak saygı duyup kucaklaması gerektiğinin altını çizen Genel Başkanımız İsmail Koncuk, “Bunu başaramayan iktidarların ülkede huzuru, mutluluğu sağlayabilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla Türkiye, her gün huzursuzlukların arttığı, gün geçtikçe de bu huzursuzlukların zirve yaptığı bir ülke haline geliyor. Bu huzursuzluğun sonucu nereye kadar gider diye sormamız gerekir. Bunlar şunu gösteriyor, bu ülke iyi yönetilmiyor” diye konuştu.

 

KONCUK: HIRSIZLIK YAPANLARIN TAKDİR EDİLDİĞİ BİR ÜLKE HALİNE GELDİK

Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu konusuna da değinen Genel Başkanımız İsmail Koncuk, “Neredeyse hırsızlık yapanların takdir edildiği bir ülke haline geldik” dedi. Koncuk, “Bir hırsızlık ortaya çıkarıldı, ayakkabı kutularında milyon dolarlar ortaya çıkarıldı, çalanlar suçsuz, tespit edenler suçlu pozisyonuna düşürüldü bu ülkede. Böyle bir ülke olabilir mi, böyle bir yüzsüzlük olabilir mi?

Hırsızlık yapanların neredeyse takdir edildiği bir ülke haline gelmesi Türkiye’nin bu ülkede yaşayan her bir vatandaşı yakından ilgilendirmesi gereken bir husustur. Türkiye bu anlayışla yoluna devam edemez. Siyasi iktidar, muhalefet partileri bu keşmekeşin nasıl son bulması gerekiyorsa fikirlerini ortaya koymalı, Türkiye bunu tartışmalı.

Bazı ilçe merkezlerinde "Paralel devlete hayır" yazılarının yer aldığını görüyoruz, elbette paralel devlete hayır ama bu paralel devleti 11 yılda bu ülkede kim oluşturdu Allah aşkına.

Ülkede, her gün bir dava, her gün bir olay, cinayet, hırsızlık, gasp olayları, ayaklanmalar, bu nedir? Bu ülke iyi yönetilen bir ülke değil. O yüzden bu ülkeyi yönetenlerin şapkayı önüne koyması lazım. Vatandaşların da artık bu ülkeye huzur gelmesi adına bir tavır sergilemesi lazım. Türkiye'ye huzur verecek tek yolun millet iradesi olduğunu biliyor ve inanıyorum.  Yaşayacağımız tüm pislikleri millet iradesinin temizleyeceğine inanıyorum.” dedi.

 

KONCUK: TIR OLAYI ÜLKEMİZİ DÜNYAYA REZİL ETTİ

Hatay’da yaşanan  TIR arama olayına ilişkin görüşlerini açıklayan Genel Başkanımız, “Yaşananlar acı verici bir durum ve tablodur” dedi. Koncuk,  “TIR meselesi Türkiye’nin yönetilme acziyeti içerisinde olduğunu gösteren bir durumdur. Bu TIR meselesi maalesef ülkemizi dünyaya rezil etmiştir.

Türkiye’de maalesef çift başlı yönetimin olduğu algısını güçlendiren bir algı oluşturmuştur. TIR’ın içerisinde ne olduğunu, kimlere gittiğini bilmiyoruz. TIR'ın içerisinde hayra giden maddeler olsaydı, savcının aramasına izin verilirdi. TIR meselesi içerisinde, Türkiye’de gerçekten paralel bir yapılanma var mı sorgulamasını yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Çünkü devlet hangi malzemeyi gönderirse gönderiyor bilmiyoruz. Eğer silah gönderiyorsa, Türkmenlere gönderildiğini iddia etti Dışişleri Bakanı, Türkmenlere gittiğini de bilmiyoruz. El Kaide'ye gitme ihtimali de diğer gruplara gitme ihtimali de var, bunu bilmiyoruz. Ama dünya kamuoyu önünde mahcup olmamız önemli olmakla birlikte, bir de Türkiye’nin devlet olarak bir işi eline yüzüne bulaştırmadan yapamadığını görmekte söz konusu hale geldi. Acı verici bir durumdur, acı verici bir tablodur” şeklinde konuştu.

 

KONCUK: DEVLET MEMURLARI ARTIK HAK VE MENFAATLERİ İÇİN MÜCADELE ETMELİDİRLER

Son dönemde yaşanan olayların bir ekonomik krizin göstergesi olduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız İsmail Koncuk, kamu çalışanlarının bu ortamda kendi hak ve menfaatleri için çok ciddi bir mücadele vermesi gerektiğini söyledi. Koncuk, “Allah korusun arzu etmiyorum ama bir ekonomik krizin kapıda olduğunu herkesin görmesi lazım.

Dolar yükselmiş borsa çökmüş, Onun için bizim mutlaka enflasyon farkı almamız lazım ama öyle bir toplu sözleşmeye imza atıldı ki bu kadar küçük bir ayrıntı hatırlanmadı. Bizim masada 23 günlük süremiz vardı ama 2 günde emir ve talimatla toplu sözleşmenin altına imza attılar. Kamu çalışanlarını ve emeklilerimizi iki günde pazarladılar.

Ya bu vebali taşıyanlardan bunun hesabını soracağız ya da önümüzdeki dönem bu adamlar yine bizi satacaklar. Türkiye'de devlet memurlarıyla kavgalı, devlet memurlarını hasım gibi gören bir iktidarı Kamu-Sen olarak istemiyoruz.

Hangi sendikanın üyesi olursak olalım, hangi siyasi partiye mensup olursak olalım, hangi ideolojiden olursak olalım, devlet memurluğu sıfatını kaybetmemek için mücadele etmemiz gerek,  İnşallah, yüce Allah sizlere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu değiştirme fırsatı vermeyecektir. Ömrünüz buna yetmeyecektir" dedi.

Türkiye Kamu-Sen Büyük Adana buluşmasına Genel Başkanımız İsmail Koncuk ile birlikte, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu,  Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz, Genel Merkez Yöneticilerimiz, İl Temsilcilerimiz, Şube Başkanlarımız, üyelerimiz ve çok sayıda davetli katıldı.