ILO TÜRKİYE DİREKTÖRÜ NUMAN ÖZCAN KONFEDERASYONUMUZU ZİYARET ETTİ

 

Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Direktörlüğü makamına atanan Numan Özcan, yeni görevine başlamasının hemen ardından Konfederasyonumuzu ziyaret ederek, Genel Başkan İsmail Koncuk ve Sendikalarımızın genel başkanlarıyla görüş alış verişinde bulundu.

Ülkemizde çalışma hayatının sıkıntılarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Özcan, kamu çalışanlarıyla ilgili son gelişmeleri de takip ettiklerini bu konuda tarafımızdan bilgi almak ve yeni atandıkları görevinde sosyal ortaklarıyla tanışmak için ziyarette bulunduklarını anlattı.

Genel  Başkan İsmail Koncuk da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kamu çalışanlarının özellikle son dönemde çıkan yasal düzenlemeler nedeniyle sıkıntı yaşadığını söyledi. Sendikalar Kanunu’nun çalışanlarının haklarını gözetmekten uzak bir anlayışla hazırlandığını vurgulayan Koncuk, kanunun eksikliğinin özellikle toplu sözleşme görüşmelerinde  ortaya çıktığını ifade etti. Toplu sözleşmeye itiraz yetkisinin tek elde toplanmış olmasının büyük bir haksızlığa yol açtığını söyleyen Genel Başkan, “Bu durum 2014 yılında memurların enflasyonun altında zam almasına neden olmuştur. Bir tek kişinin verdiği karar milyonlarca memur ve emekliyi zarara uğratmıştır” dedi. Son dönemde memurlar aleyhine çıkarılan kanunların ve yapılan uygulamaların da ülkemizdeki çalışma yaşamına büyük darbe vurduğunu ifade eden Koncuk, özellikle yönetici atamalarında yaşanan hukuki garabetin ve sendikal ayrımcılığın yargı kararlarıyla desteklenmesine rağmen, idarenin yargı kararlarını uygulamamakta ısrarcı olduğunu belirtti.

Sendika şube yöneticilerinin güvencelerinin kimi kurumlarda hiçe sayıldığını söyleyen Genel Başkan, sendika şube yöneticilerinin işyerlerinin geçici görevlendirmeler yoluyla değiştirildiğini ve sendikal ayrımcılığın hat safhaya ulaştığını ifade etti.

ILO’nun çalışma hayatının ilerlemesi noktasında son derece hayati bir işlevi bulunduğunu hatırlatan Koncuk, “ Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, kurumla işbirliği içerisinde çalışmalarımıza devam  edeceğiz. Bu noktada göreve atanmanızın hemen akabinde bizleri ziyaret etmeniz, ILO’nun da kuruluşumuza verdiği önemi  ve işbirliği arzusunu ortaya koymaktadır. Bu bakımdan ziyaretiniz bizleri son derece memnun etmiştir” dedi.