DOÇENTLİK BAŞVURULARINA DAVA AÇTIK

 

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından belirlenen yeni Doçentlik Başvuruları için geçerli olacak Asgari Ölçütler Yükseköğretim Kurulu resmi internet sitesinde 10.03.2010 tarihinde yayınlanmıştır.

 

Yayınlanan Asgari Ölçütlerden Mühendislik Temel Alanındaki Koşul No 93. Temel alanlardan sadece Mühendislik Temel Alanı içerisindeki 23 Adet Mühendislik Bilim Alanından yalnızca 6 Bölüm için en az 6 ay olmak koşuluyla yurtdışında kendi alanı ile ilgili araştırma yapmış olmak koşulunu getirmiştir.

 

Bu bölümler; Gemi Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Nükleer Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Mühendislik Bilimleridir. Geriye kalan 17 adet Mühendislik Bilim Alanı içinse yurtdışında araştırma yapmış olmak koşulu getirilmemiştir.

 

 Bu yönüyle Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından duyurulan Ekim 2010 döneminden itibaren geçerli olacak Asgari Ölçütlerden Mühendislik Temel Alanındaki Koşul No 93 hakkında yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay nezdinde dava açılmıştır.

 

İlgili Dava dilekçesi için tıklayınız.