ANAYASA ÇALIŞTAYI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Türkiye Kamu-Sen ekim ayında yapmayı planladığı anayasa çalıştayı için harekete geçti.

Türk Dayanışma Konseyi bünyesinde hazırlıklarına başlayan Türkiye Kamu-Sen anayasa değişikliği konusunda çalışmalarına başladı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen ilk toplantıda Anayasa Çalıştay’ının hangi çerçevelerde düzenleneceği belirlendi. Ekim ayında yapılması planlanan Çalıştay’a ilişkin Türk milletinin ihtiyaçları ve ortak iradesinin çalışmaya yansıtılması planlanıyor.

Çalıştay'da genel olarak; İnsan haklarına saygılı, Devletin, Anayasanın ilk üç maddesinde belirtilen ilkelerine dokunulmayan, etnik kimlik tanımlamalarıyla ülkemizi bölünmeye sevk etmeyen, özgürlükçü, ülkemizi 21. yüzyılda ileri boyuta taşıyacak, memurlar açısından toplu sözleşme hakkını grev ve siyasete katılma hakkı ile birlikte ele alan bir anayasa taslağı hazırlanacaktır.

Yapılacak çalıştay sonrasında ortaya çıkacak talepler, mecliste başlayacak anayasa ile ilgili komisyon çalışmalarına sunulacak ve bu yönde Türk Dayanışma Konseyi olarak anayasa değişikliğinden ne beklediğimiz ortaya konulmuş olacaktır.

Bundan sonraki süreçte Türk Dayanışma Konseyi olarak Anayasa Çalıştay’ına ilişkin çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz.

Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Prof. Dr. Ali Akyıldız, Prof. Dr. Selma Yel, Prof. Dr. Necdet Hayta, Prof. Dr. Hasan Tunç, Prof. Dr. Ender Bozkurt, Kazım Ütük ve Türkiye Kadın Dostluk Dayanışma Derneği Başkanı Şenol Bal katıldı.