BANKA PROMOSYONLARINDA OLUMLU GELİŞME
Bu yazıdan anlaşılması gereken şudur;”TAHAKKUK BİRİMLERİ BANKA PROMOSYONLARINI ÇALIŞANLARINA PAYLAŞTIRABİLİR, BÖYLE BİR DURUMDA BİR HUKUKSUZLUK SÖZ KONUSU OLMAZ, ŞUANKİ MEVZUAT BU YÖNDEDİR.”
Bugüne kadar, bazı kurum müdürleri, banka promosyonlarını çalışanlarına dağıtmak sebebiyle, soruşturma geçirmişti. MEB’in konuyla ilgili, daha önceki değerlendirmesinde ise, banka promosyonlarının çalışanlara dağıtılmasından bahsedilmemiş, konu Türk Eğitim Sen tarafından yargıya taşınmıştı. Bir çok il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü de, yetkilerinde olmamasına rağmen, okul müdürlerini belli bankalarla şözleşme imzalamaya zorlamış, verilen promosyonların büyük bir kısmına el koymuşlardı.
Maliye Bakanlığı, Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün söz konusu yazısı, yaşanan problemleri aşmada rahatlatıcı olacaktır. Promosyonları, BENİM YETKİM YOK, ELİM KOLUM BAĞLI DİYEREK ÇALIŞANLARA DAĞITMAK İSTEMEYEN BİR ÇOK KURUM MÜDÜRÜNÜN ARTIK, BU KONUDA HİÇBİR GEREKÇESİ KALMAMIŞTIR. Bu yazı, çok net bir şekilde, tahakkuk birimlerinin banka promosyonlarını, kurum hizmetine harcamak yada ÇALIŞANLARA DAĞITMAK konusunda yetkili olduğunu ifade etmektedir.
Tahakkuk birimlerinin bu yetkilerini, katılımcılık anlayışı gereği çalışanları ile paylaşacağına inanıyoruz. TÜRK EĞİTİM SEN OLARAK BUNU BEKLİYORUZ. Zaten var olan, bu yazı ile resmen de teyid edilen, BU YETKİYİ PAYLAŞMAK ADINA ÇALIŞANLARIN DA ORTAKLAŞA, ISRARLA, CİDDİ BİR TALEP ORTAYA KOYMASI GEREKMEKTEDİR.
Unutmayınız ki; TALEP YOKSA HAK DA YOKTUR.
                                                                                                  Türk Eğitim Sen