YÖK ASKER ÖĞRETİM ELEMANI TALEBİMİZİ HAYATA GEÇİRİYOR

Türk Eğitim Sen akademisyenlerin de, öğretmenler gibi, asker öğretim görevlisi olarak askerlik yapabilmelerini istemiş ve askerlik sürelerinin tartışıldığı bugünlerde konuyu gündeme taşıyan bir basın açıklaması yapmıştı.

 

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, konuyu ziyaret ettiği YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yekta SARAÇ’a da iletmiş ve konuyla ilgili bir rapor da sunmuştu.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN, akademisyenlerin askerlik hizmetlerini üniversitelerde yapabilmesi için girişimlerde bulunacağını, yeni açılan bir çok üniversite olduğunu, bu üniversitelerde ve diğerlerinde öğretim elemanı açığı bulunduğunu bildirmiştir.

 

Türk Eğitim Sen olarak, dile getirdiğimiz asker öğretim elemanı isteğimizin kısa zamanda hayata geçirilmesini diliyoruz. Konuyu yakından takip edeceğiz.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, 27.04.2010 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde üniversite mezunlarının vatani görevini ‘12 ay er’ olarak yapması gündeme gelmiştir. Buna göre yedek subaylık kaldırılacak ve üniversite mezunları da sadece er olarak askerlik yapacaktır.

 

Türk Eğitim-Sen olarak, üniversite mezunlarına yedek subay olarak askerlik yapma imkânı veren uygulamanın kaldırılmasına karşıyız. Çünkü Türkiye’de 550 bin üniversite mezunu işsizdir. 327 bin öğretmen atama beklemektedir. Üniversite mezunları işsizliğin pençesindedir. Artık iş bulmak için üniversite mezunu olmak yeterli değildir.

 

Bu noktada gençlerimizin bir kısmı, üniversite okumayı, askerlikte yedek subay olarak görev almak için önemli görmektedir. Bazı gençlerimiz, askerliğini yedek subay olarak yapmayı istemekte, hatta Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kalmayı hedeflemektedir. Ancak üniversite mezunlarına yedek subaylık hakkının kaldırılması, üniversite mezunu gençlerimizin bu beklentileriyle örtüşmeyecektir.

 

Yeni düzenleme sonrası üniversite mezunlarının er statüsüyle askerlik hizmeti yapması, aynı zamanda var olan hakkın bu gençlerin elinden alınması anlamına da gelecektir. Üniversite mezunlarının, ilköğretim, ortaöğretim ya da hiç okumamış insanlarla bir tutulması ve yedek subay askerlik hakkının ellerinden alınması hakkaniyete uygun olmadığı gibi, bunun mantıklı hiçbir açıklaması da yoktur.

 

Üstelik yedek subaylık uygulamasının, bazı gençlerin üniversite okumasına özendirici bir etkisi bulunmaktadır. Yedek subaylığın kaldırılması durumunda, bazı gençlerimiz için üniversite okumanın da anlamı kalmayacaktır.

 

Öte yandan, askerliğini yedek subay olarak yapan gençlerimiz, sivil hayattan gelmenin de etkisiyle askerlerle daha rahat iletişim kurmaktadır. Yedek subaylar ile erler arasındaki iletişim son derece önemlidir.

 

Askerlik süresinin 6 ya da 9 aya indirilmesi halinde bile, üniversite mezunlarının isteğe bağlı olarak yedek subay askerlik yapabilme hakkı mutlaka korunmalı ve üniversite mezunlarının farkı, üniversite eğitimi almış olmanın önemi vurgulanmalıdır.

 

Ayrıca, asker öğretmenlik uygulaması devam ettirilerek, üniversitelerde öğretim görevlilerimize de, asker öğretim üyesi olarak bulunduğu kurumlarda çalışma hakkı verilmelidir. Böylece akademisyenlerimiz hem vatani görevini yapacak, hem de üniversitelerimizde öğretim, askerlik nedeniyle aksamayacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

YÖK Başkanı: Akademisyenler üniversitede askerlik yapsın (02.05.2010 tarihli açıklama) 

 

Yök Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un görüşmesiyle alevlenen bedelli tartışmaları küllenmeden, akademisyenlerin askerliği üniversitelerde yapmasını önerdi. Önerisini YÖK Genel Kurulu'na taşıyacağını ve karar çıkarsa Genelkurmay Başkanlığı'na bu konuda yazı gönderebileceklerini belirten Özcan, "akademisyen askerlerin" görev yaptıkları üniversitede de çalışabilecekleri gibi ihtiyacı bulunan üniversitelere gönderilebileceğini vurguladı. Özcan şöyle konuştu: "Bizim istediğimiz hiç olmazsa akademisyenlere, eskiden olduğu gibi bir aylık bir temel askerlik eğitiminin verilmesi, kalan sürede de öğretim üyeliği yapmaları. Bu benim arzum, arkadaşlarımızla konuştuk onlar da beğendiler ama henüz karar almadık." Özcan, "Akademisyenler, askerliklerini yaptıkları yerdeki üniversitelere mi gönderilir" sorusu üzerine de "Kendi üniversiteleri de olur. Başka bir üniversiteye vermek de olabilir. 'Rahatları bozulmuyor' diye şikayetler olabilir. O zaman ihtiyacı olan üniversitelere de gidebilirler. Bize yetki verirler, biz onları ihtiyaç bulunan yerlere görevlendirebiliriz" dedi. Önerisinin YÖK Genel Kurulu'nda görüşüleceğini anlatan Özcan, "Genelkurmay Başkanlığı'na yazı da yazabiliriz" dedi.

ÖZCAN'IN GEREKÇELERİ

Özcan, önerisinin gerekçelerini de şöyle sıraladı: "Çünkü öğretim üyesi açığımız var. Yeni üniversitelerimiz açılıyor. İşte daha yeni dokuz devlet üniversitesi açtık. Bir sürü vakıf üniversitesi açıyoruz. Hepsine öğretim üyesi lazım. Açığı kapatmanın bir yolu bu olabilir. İnsanları bir iki yıl çalışma sürecinden alacağınıza mesleklerini yapsın. Ama bir aylık iki aylık askerlik görevini de yapsınlar."

KAYNAK:SABAH