ROTASYON UYGULAMASININ ERTELENMESİNİ BEKLİYORUZ

         13/08/2009 tarih ve 27318 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine ilişkin Yönetmeliğin 22. maddesi doğrultusunda bulunduğu okullarda 5 yılını dolduran okul müdürlerine rotasyon uygulaması yapılacak ve görev yerleri değiştirilecektir. Ancak; sınav esasına dayalı atamaların ve isteğe bağlı yer değiştirmelerin tamamlanması neticesinde zorunlu yer değişikliği yapmak durumunda kalanların tercih edebilecekleri kurum sayısının azlığı, boş kadronun az olmasına karşın valiliklerin bu durumda dahi tüm münhalleri duyuruya çıkarmamaları, bilgisayar kurasının uygulanması sonucunda ortaya çıkacak kargaşa ve Türk Eğitim Sen Genel Merkez tarafından yönetmelikte yer alan “bilgisayar kurası” ifadesine yönelik dava açmış olması gibi sebepler ile bu yıl rotasyon uygulamasının yapılması yıllarını eğitim ve öğretime vermiş olan yöneticilerimize büyük haksızlık olacaktır. Bu nedenle bir kez daha bakanlık yetkililerine sesleniyoruz…

         Rotasyon uygulamasının 1 yıl ertelenmesini ve gelecek yıl gerekli tüm önlemlerin alınarak bu uygulamanın yapılması binlerce yöneticinin mağduriyetini ve küskünlüğünü engelleyecektir. Bu nedenle rotasyon uygulaması ile ilgili mevcut durum MEB tarafından gözden geçirilerek uygulamanın ertelenmesi en akılcı çözüm olacaktır.

Sendikamıza ulaşan bilgilerden, rotasyonun ertelenmesi konusunda bir yazının Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU'ya sunulduğu, Bakanın imzasını beklediği anlaşılmaktadır. Sayın Çubukçu'nun bu akla mantığa uymayan, tombala çekmekle eş değer bir anlayışla hazırlanmış yönetmeliği tamamen değiştirmesini ve erteleme kararını vermesini istiyoruz.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ