KAYMAKAM EŞİNİN TORPİLLİ GÖREVLENDİRMESİ

Sendikamız üyesi Özlem EROĞLU, eş durumu özründen Edirne İli Süloğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü emrine atanmıştır. Kendisi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü emrindeki öğretmenler arasında en yüksek puanlı olan kişidir. İlçedeki okullarda öğretmen açığı oluşması halinde geçici görevlendirmesinin yapılmasını talep etmesine rağmen, adam kayırmacı zihniyet nedeniyle mağdur edilmiştir. İlçede öğretmenlerin izne ayrılması sebebiyle boşalan iki kadroya da hizmet puanı üyemizden daha düşük olan öğretmenler görevlendirilmiştir. İşin ilginç tarafı ise bu öğretmenlerden birinin Kaymakam Temel AYCA’nın eşi olmasıdır.

Kendisine yapılan haksızlığa tahammül edemeyen üyemiz, BİMER’e başvurarak konuyla ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmiştir. Başvurusu üzerine görevlendirilen eğitim denetmeni tarafından hazırlanan soruşturma raporunda, geçici görevlendirmelerde tercih ve puan üstünlüğüne göre hareket edilmesi gerektiği, yapılan geçici görevlendirmelerin hukuka aykırı olduğu, üyemizin görevlendirilmesinin gerektiği açıkça belirtilmiştir. Süloğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki hukuksuzluğun açık delili olan bu rapora istinaden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçici görevlendirmeler iptal edilmediği gibi üyemizin görevlendirmesi de yapılmamıştır.

İnceleme raporu ile hukuksuzluğun açığa çıkarılması, İlçe Kaymakamı Temel AYCA’nın tepkisine ve üyemize karşı kişisel husumet duygularıyla hareket etmesine neden olmuştur. Üyemiz, 02.03.2012 tarihli dilekçesinde, Süloğlu İlköğretim Okulu ya da Cumhuriyet İlköğretim okulundan bir sınıf öğretmeninin rapor alması durumunda kendisinin görevlendirilmek istediğini belirttiği halde, Cumhuriyet İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeninin izne ayrılması üzerine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde norm fazlası öğretmen olan ve yine üyemizden daha düşük puanlı olan öğretmen, “Kaymakamın talebi üzerine..” denilerek görevlendirilmiştir. Hiçbir kural dinlemeyen “Ben yaptım oldu” zihniyetiyle hareket edilerek üyemizin mağduriyetinin artarak devam etmesine sebebiyet verilmiştir.

Türk Eğitim-Sen olarak üyemize yapılan bu haksızlığa seyirci kalabilmemiz mümkün değildir. MEB ve Edirne Valiliğine gönderdiğimiz yazılarda, hukuka aykırı olan geçici görevlendirmelerinin iptal edilerek, üyemizin görevlendirme işleminin yapılmasını, ilgililer hakkında gerekli işlemlerin başlatılmasını; İçişleri Bakanlığı’na gönderdiğimiz yazıda ise Süloğlu Kaymakamı Temel AYCA hakkında yasal işlem başlatılmasını talep ettik.

 

 

İçişleri Bakanlığına yazdığımız yazı için tıklayınız (word pdf)

         MEB’e yazdığımız yazı için tıklayınız (word pdf)

         Edirne Valiliğine yazdığımız yazı için tıklayınız (word pdf)