TOPLU SÖZLEŞMENİN 2. OTURUMU GERÇEKLEŞTİ

Memurların toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında kamu görevlileri sendikalarıyla Hükümet arasındaki ikinci oturum başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen görüşmede memurların hizmet kollarına ilişkin talepleri ele alınıyor.

 

Toplantının başında basına açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ilk toplantıda görüşmelerin çalışma takviminin belirlendiğini hatırlattı 30 Nisan'daki ilk toplantıda kamu işveren heyeti ve kamu görevlileri sendikaları heyetinin oluşturduğu teknik heyetin çalışma yapacağını ifade ettiklerini anımsatan Çelik, teknik heyetin bu süre içerisinde çalışmalarını tamamladığını dile getirdi.Bugün ve yarın hizmet kollarına ilişkin taleplerin değerlendirileceğine işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

''Çalışma takvimimize göre yarın ayrıca genel konulara ilişkin bir komisyon oluşturacağız ve 14 Mayıs Pazartesi günü genele ilişkin taleplerin değerlendirilmesine başlayacağız. Ayrıca 14'ünde kamu işveren heyetinin teklifini de sizlere, heyete takdim etmiş olacağız. Mayıs'ın 16 ve 17'sinde ise hem hizmet kollarına ilişkin hem de genele ilişkin tabloyu hep birlikte değerlendirmiş ve görmüş olacağız. Umuyorum ki kamu çalışanlarının beklentilerine cevap verecek bir süreci hep birlikte tamamlamış oluruz. Zaten bu sürecin bir aylık bir süreç olduğunu da bir kez daha ifade ediyorum. Ve ikinci buluşmamızın başarılı geçmesini temenni ediyorum.''

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da hizmet kolları tekliflerine ilişkin teknik heyet raporunu incelediğini ve çok şaşırdığını söyledi. Genel Başkan İsmail Koncuk, raporlar içerisinde tereddütler bulunduğunu vurgularken, haberleşme kolundan bir örnek verdi.

 Aynı metinde TRT çalışanlarını ek ödeme konusunun hizmet kolunda görüşülecek konular arasına yazıldığını, bunun doğru bir karar olduğunu, ancak aynı mahiyette olan PTT çalışanları ile ilgili teklifin hizmet kolunda görüşülecek konular içine yazılmadığını, bunun bir tezat olduğunu belirten, Genel Başkan Koncuk, komisyon üyelerinin daha işin başındayken neyi nasıl yapması gerektiğinin iyi belirlenmesi gerektiğini söyledi.

 

Konuşmaların ardından komisyon çalışmalarının ele alındığı toplantıya geçildi. İlk olarak Diyanet Hizmet kolundaki talepler ele alındı. Taleplerin genel toplu sözleşmelerde mi hizmet kolu toplu sözleşmelerinde mi ele alınacağı belirlendi. Görüşmelerde sırasıyla, yerel hizmet, haberleşme, ulaşım, kültür ve tarım orman iş kollarında taleplerin hangi oturumda ele alınacağı belirleniyor.