BEYKOZ KAYMAKAMI SUÇLULARI `NE ADINA` KORUYORGörev süresi uzatılan müdürler ile ilgili torpil, adam kayırmacılık ve hak gasplarına gün geçmiyor ki yenisi eklenmesin.

Sendikamıza bu konuda gelen belgeleri kamuoyuyla sık sık paylaşıyoruz. Bu kez de haksızlıkların adresi İstanbul ilinin Beykoz İlçesidir. 

İstanbul ili Beykoz ilçesi bünyesinde Okul ve Kurum Müdürlüğünde dört yıllık görev süresini dolduranlar, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan “Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formu” üzerinden değerlendirilmiştir.

Ancak değerlendirmeler hukuk ve hakkaniyetle bağdaşmayan bir anlayışla yapılmış; tecrübeli, liyakat sahibi, çalışkan okul müdürlerinin görevinin son bulmasına neden olmuştur. Bu nedenle değerlendirme yapan Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım BOZBAY, Beykoz İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet GÜNER hakkında, görevi kötüye kullanma ve irtikap suçlaması ile  Türk Eğitim-Sen’in dört üyesi ve Türk Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan HASANPAŞAOĞLU suç duyurusunda bulunmuştur.

Bu iddialar hakkında ön inceleme yapılmış ve maarif müfettişlerince;

-Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım BOZBAY’ın şube müdürü Necla ÇAĞLAYAN’ın okul müdürlerinin değerlendirilmesi ile ilgili Ek-1 formlarının, Necla ÇAĞLAYAN tarafından doldurulmasına engel olduğu, formda Necla ÇAĞLAYAN’ın doldurması gereken bölümü doldurduğu, bu fiiliyle görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine sebep olduğu, bu nedenle “soruşturma izni verilmesi” gerektiği,

-Beykoz İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet GÜNER’in Şube Müdürü Necla ÇAĞLAYAN’ın okul müdürlerinin değerlendirilmesi ile ilgili Ek-1 formundaki, Necla ÇAĞLAYAN’ın doldurması gereken bölümü doldurduğu, okul müdürlerinin değerlendirilmesinde objektif davranmadığı, bu fiilleriyle görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle , kişilerin mağduriyetine sebep olduğu anlaşılmış olup, bu nedenle “soruşturma izni verilmesi” gerektiği,

Beykoz Kaymakamlığı tarafından hakkında ön inceleme yapılan bu kişilere isnat edilen fiiller Maarif Müfettişlerince sübuta erdirilmiş olmasına karşın Kaymakam tarafından soruşturma izni verilmesi yönünde yeteri kadar delil olmadığı gerekçesi ile “Soruşturma İzni Verilmemesi” yönünde karar verilmiştir.

Sendikamız üyeleri ve İstanbul 3 nolu Şube Başkanımız tarafından yapılan şikayetin konusunun okul müdürlerinin tecrübe, başarı ve liyakatin hiçe sayılarak değerlendirilmiş olması durumunun yanında, soruşturma esnasında İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla ÇAĞLAYAN ‘ın verdiği ifadelerden değerlendirme formunun kendine ait olan kısımlarının doldurulmasının Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım BOZBAY ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet GÜNER tarafından engellendiğinin ortaya çıkması üzerine soruşturma boyut değiştirmiştir.

Yine soruşturma esnasında İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla ÇAĞLAYAN’ın ifadelerinden henüz değerlendirmeler tamamlanmadan kimlerin başarılı kimlerin başarısız olduğuna ilişkin listelerin yer aldığı puanlamalarında bu listeye göre yapıldığı gerçeği de gün yüzüne çıkmıştır.

Türk Eğitim-Sen olarak bu skandalın peşini bırakmayacağız, ilgililer hakkında yapılması gereken tüm hukuki girişimlerde bulunulacak, sendikamız daha önce olduğu gibi bu tip hukuksuzlukların takipçisi olacaktır.

 


 

MEB’e yazdığımız yazı için tıklayınız

Suç Duyurusu için tıklayınız