KEY'DE İTİRAZ SÜRESİ ÜÇ AY
KONUT Edindirme Yardımı’nda (KEY) milyonlarca vatandaşın beklediği gün geldi. Yaklaşık 8.5 milyon hak sahibini ilgilendiren KEY ödemeleri bugün başlıyor. KEY listelerinin yer aldığı 80 kalın ciltten oluşan Resmi Gazete’nin basımı tamamlandı. Listeler bugünden itibaren, ‘keyodemeleri.com’ isimli internet sitesinde de yayınlanmaya başlandı. Ancak KEY’ini almak isteyen vatandaşların bir kısmı bankaya gittiğinde hayal kırıklığı yaşayabilecek. Çünkü bazı hak sahipleri için, borcuna karşılık KEY hesabına icra emri verilmeye başlandı. Ziraat Bankası yetkilileri 25 Temmuz akşamı itibariyle kendilerine ulaşan icra emri sayısının 60 binin üzerine çıktığını belirterek, söz konusu icra emirlerini hafta sonunda da sisteme yüklemeye devam edeceklerini söylediler.

SÜRPRİZE HAZIR OLUN

ALACAKLI kurumların icra daireleri aracılığıyla Ziraat Bankası’na gönderdikleri icra emirleri nedeniyle söz konusu kişiler, ancak borçları tahsil edildikten sonra kalan parayı alabilecekler. Kişi başına yapılacak ödemenin 1 YTL ile bin 391 YTL arasında değişmesi nedeniyle, belki de birçok kişi, alacağının tümü icra borçlarına kesileceği için hiç KEY parası alamayacak. Birçok bankanın, hak sahibinin alacağı tutarın çok üzerinde, icra emri gönderdiği öğrenildi. Örneğin 50 YTL’lik KEY alacağı olan hak sahibine, 300 YTL’lik , 500 YTL’lik icra emirleri geldiği bildirildi. Söz konusu hak sahipleri KEY paralarını almaya gittiklerinde bankalara olan borçları nedeniyle borçlu çıkabilecek.

TOPLAM 2.8 MİLYAR YTL

AYRICA birçok hak sahibinin KEY alacağı beklediğinin çok altında çıkacak. 1987-1995 yılları arasında 10 kişiden az işçi çalıştıran işyerlerinde çalışanlara, yurtdışına geçici görevle gidenlere, aynı dönemde sözleşmeye geçenlere ya da evlenenlere düşük KEY ödemesi yapılacak. Diğer taraftan Ziraat Bankası, KEY ödemelerinde kendi alacaklarının tahsiline de öncelik verecek. KEY’in tasfiyesi kapsamında yaklaşık 8.5 milyon kişiye toplam 2.8 milyar YTL ödenecek. Ödeme dilimlerine göre en çok hak sahibini 0-50 YTL arasında alacağı olanlar oluşturuyor. Bu dilimde 3 milyon 800 bin kişi bulunurken, 1 milyon 145 bin kişi bin YTL’nin üzerinde, 2 milyon 922 bin kişi 50-500 YTL arasında, 972 bin kişi de 500-bin YTL arasında KEY parası alacak.

Beğenmeyene 3 ay itiraz süresi var

KEY ödemeleri için 3 ay itiraz süresi tanındı. T.C. Kimlik No ile yapılan sorgulama sonucunda listede isimleri yer almaması, Sosyal Güvenlik No ile yapılan sorgulamada T.C. Kimlik No’nun bulunmaması ya da Konut Edindirme Yardımı hak sahibi olduğunun ve ödeme miktarının doğru olmadığının ileri sürülmesi halinde, söz konusu kişilerin üç ay içinde, öncelikle adlarına ödeme yapan kurumlara (çalışmış oldukları kurumlar), bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal Güvenlik kurumlarına müracaat etmeleri gerekiyor.

5 YILDA ALINMAZSA

HAK sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına istinaden yapılacak ödemelerde, yasal mirasçıların tümünün aslen/vekaleten birlikte müracaat etmeleri veya miras ortaklığına temsilci atanması gerekiyor. Vekaletname ile yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecek. İbraz edilecek genel vekaletnamede vekilin bankadan para çekme yetkisi bulunacak. İlgili kanuna göre Resmi Gazete’de ilan tarihinden itibaren beş yıl içinde talep edilmeyen KEY’ler Hazine’ye kalacak.

İnternette bilgi hırsızlarına dikkat!

KEY ödemesine ilişkin sorgulamalar bugünden itibaren ‘keyodemeleri.com’ isimli resmi internet sitesinden yayımlanmaya başlandı. Ancak ‘T.C. Kimlik No’su girilerek yapılan sorgulama sanal ortamda bilgi hırsızlarını da harekete geçirdi. Şimdiden sorgulama için internet sitesi kuran bazı uyanıklar ayrıca gönderdikleri mail’lerle de kişisel bilgileri almaya çalışıyorlar. Uzmanlar resmi site adresinin dışındaki benzer adreslere girilmemesi konusunda uyardılar. Öte yandan ödemeler, Ziraat Bankası’nın Türkiye genelindeki tüm şubelerinden vatandaşlık numarasının son iki rakamı dikkate alınarak yapılacak. Hak sahiplerinin Ziraat Bankası’nın şubelerine, mutlaka T.C. Kimlik No ile birlikte nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport ile birlikte başvuru yapması gerekiyor. Ayrıca, hayatını kaybeden hak sahiplerinin KEY’lerini almak içinde mirasçılara, ödeme veraset ilamı ile yapılacak.

KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin ‘Bankkart’ı bulunanlar, sıra beklemeden ilk günden itibaren paralarını alabilecekler.

HÜSEYİN ÖZAY

STAR