ERMENİSTAN NE KADAR DOST OLUR?
Hocalı'nın işgali sonucunda sivil ve silahsız Azerbaycan Türklerinin çocuk, kadın, ihtiyar ve genç ayrımı yapılmadan, Ermeniler tarafindan öldürülmüştü.
Olayın üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen konuyla ilgili üzerine büyük sorumluluklar düşen Birleşmis Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlar henüz gerekeni yapmadılar.

Azerbaycan Eğitim Bakanlığı İzmir Eğitim Temsilcisi Cavit Aliyev ise dün yaptığı konuşmada “Türkiye Cumhuriyeti'ni 'sözde Ermeni soykırımı' yapmakla suçlayanlar, maalesef Ermenilerin Anadolu'da ve Azerbaycan'da yaptıklarını görmezden gelmektedir” dedi.
 
Hocalı Katliamını Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana cereyan eden en kapsamlı sivil kırımı olarak nitelendiriliyor. Azeri kayıplarının sayısı üzerinde tartışmalar devam etmekteyse de, 400 ila 1000 arasında oldukları genel kabul görmektedir. Azerbaycan resmi kaynaklarının bildirdiği resmi rakam 613 sivil. Bunların 106'sı kadın ve 83'ü çocuk.


10 bin nüfuslu Hocalı’da olaylar sırasında yaklaşık 3 bin Azeri bulunduğu belirtiliyor. Saldırıda ölenler hakkında verilen resmi rakam 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Azeri sayısının 1.300 kişi olduğu söyleniyor. Saldırılar sırasında Hocalı’da yaşayan Ahıska Türklerinin de evlerinde yakılarak öldürüldükleri söyleniyor. Katliamın ilk gecesinde sekiz aile bütün fertleriyle öldürülmüş, 700’den fazla çocuk anne ya da babasını kaybetmiştir.Ermenilerin Mayıs 1992’de Nahçıvan’a saldırmalarından sonra Türkiye 1921 Kars Anlaşması çerçevesinde bölgeyi korumak için askeri müdahalede bulunabileceğini açıklamıştı. Uluslararası toplum, ancak Ermenilerin nüfusu 60 binden fazla olan Kelbecer’e saldırmasıyla harekete geçti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 822 sayılı kararı ile Ermeni kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesini istedi, ancak bu sonuç vermedi. Kararın ardından AGİT bünyesinde arabuluculuk çalışmaları başlatıldı.
 
Geçen hafta Ermenistan'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle çıkan Serj Sarkisyan'ın da Hocalı katliamınında rol aldığı belirtiliyor.
 
Kaynak: www.hurriyet.com.tr


ERMENiLER KATiLi SEÇTİ
Teröristlerin başı...
Dağlık Karabağ savaşında militer kuvvetleri organize eden ve Hocalı"da katliam emrini veren Serj Sarkisyan, Ermenistan"ın yeni cumhurbaşkanı oldu. Silahlı gücü elinde bulunduran ve çok da iyi bir tüccar olan Serj Sarkisyan aynı zamanda diaspora ile de sıkı ilişkiler içinde.
Katil cumhurbaşkanı Dağlık Karabağ savaşında militer kuvvetleri organize eden ve Hocalı"da binlerce Türkün katliam emrini veren Serj Sarkisyan Ermenistan"ın yeni cumhurbaşkanı oldu.
Ermenistan"da önceki gün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Başbakan Serj Sarkisyan oldu. Yüksek Seçim Komitesi"nden yapılan açıklamada, Sarkisyan"ın oyların yüzde 52.86"sını aldığı, en yakın rakibi Levon Ter Petrosyan"ın ise yüzde 21"de kaldığını duyurdu. Sarkisyan"ın, siyasi akıl hocası Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan"ın politikalarına paralel bir siyaset izlemesi bekleniyor. Türkiye ile ilişkiler ve işgal altındaki Dağlık Karabağ konusunda sert bir tavır sergileyen Sarkisyan"ın dış politikada statükoyu koruyacağı bildiriliyor.
Diaspora ile sıkı ilişki
Serj Sarkisyan"da tıpkı Koçaryan gibi ülkede yönetime hakim olan olan Dağlık Karabağlı ekibindendi. Sarkisyan, Dağlık Karabağ savaşında militer kuvvetleri organize eden ve Hocalı"da Katliam emrini veren kişi olarak biliniyor. Koçaryan"ın bir başka versiyonu olan, silahlı gücü elinde bulunduran ve çok da iyi bir tüccar olan Serj Sarkisyan aynı zamanda diaspora ile de sıkı ilişkilere sahip.
Kadın ve çocuk demeden katlettiler
Sarkisyanın emrini verdiği Hocalı Katliamı, Rus askerlerinin desteğiyle 25-26 Şubat 1992"de gerçekleştirildi. 10 bin nüfuslu Hocalı"da olaylar sırasında 1.300 Türk katledildi. Saldırılar sırasında Hocalı"da yaşayan Ahıska Türkleri de evlerinde yakılarak öldürüldü. Kadın, çocuk ve yaşlılar da dahil olmak üzere siviller katledilmiştir. Katliamın ilk gecesinde sekiz aile bütün fertleriyle öldürülmüş, 700"den fazla çocuk anne ya da babasını kaybetmişti. Ermeni saldırılarında binin üzerinde Türk de yaralanmıştı.
2008-03-16 Yeni Çağ


KATİLLE TOKALAŞACAK!
Cumhurbaşkanı Gül, elinde binlerce Türk`ün kanı olan Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan`la maç izleyecek!
Demirel`i `Kars`a göz diken adamın elini sıkıyorsunuz` diyerek eleştiren Gül, bugün o katilin ayağına gidiyor
CumhurbaŞkanI Gül, binlerce soydaşımızı öldüren, Karabağ`ı işgal eden, Türkiye`ye soykırımı iftirası atan Ermenistan`ın katil başkanı Sarkisyan`la bugün maç keyfi yapacak! Gül, 1993`te Demirel`i `Toprağımıza göz koyanların elini nasıl sıkarsınız` diye eleştirmişti.
6 yabancı gazeteci özel olarak çağrıldı
Bİnlerce Türk`ün öldürüldüğü Hocalı katliamında büyük sorumluluğu olan Sarkisyan`la gündemdeki konuları ele alacak olan Gül, daha sonra maçın oynanacağı stada geçecek. Ziyaretin çok ses getirmesini hedefleyen Gül, uçağına da 6 yabancı gazeteciyi davet etti.
Çok değişti çook!
1993: Kardeşlerinizi katledenlerin insanların elini sıkamazsınız
2004: Ermeni terörünün döktüğü kanı unutmayın, unutturmayın
2007: Ermeniler politika değiştirmezse ilişkiler normalleşmez
2008: Erivan`a ziyaret iki ülke ilişkileri için fırsat yaratacak
Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan`ın davetini, `Ortak tarihi olan iki halkın yakınlaşmasının önünü tıkayan unsurların ortadan kaldırılmasına ve yeni bir zemin hazırlanmasına vesile teşkil edeceği inancıyla` kabul ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha bundan bir kaç yıl önce bile Erivan`la ilişki kurmanın mümkün olmayacağını ifade ediyordu.1993`de `Ermeni Cumhurbaşkanı Türkiye`ye gelmeye nasıl cesaret gösterebilir?` diyerek Demirel hükümetini eleştiren Gül, bakın 2004, 2005 ve 2006`da neler diyor:
SİZİ YUMUŞAK BULDULAR
(RP Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde-1993): Hükümet, bu politikasıyla, geleceğimizi gerçekten ipotek altına almıştır ve öyle ipotek altına almıştır ki, Ermenistan Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanının cenaze merasimine katılma cesaretini göstermiştir. ...Sizin yüzünüzün ne kadar yumuşak olduğunu bildiği için cesaret bulmuş ve Türkiye`ye gelmiştir. Siz bana bir ülke gösterin ki, kardeşleriniz savaş halinde olacak, kardeşleriniz katledilecek ve onlar katledilirken, `Bunun müsebbibi Türkiye`dir`diye demeçler verecek; o kardeşlerimiz katledilirken, `Avrupa`nın haritaları bellidir, yerine oturmuştur; fakat Ortadoğu`nun, Asya`nın haritaları nihai şeklini almamıştır`diye açıklamalar yapacak; Kars`ın, Ermenistan toprağı olduğunu iddia edecek, bütün bunlardan sonra o adam Türkiye`ye gelecek ve siz de elini sıkacaksınız..
ERMENİ TERÖRÜNÜ UNUTMAYIN
(Dışişleri Bakanlığı Şehitlerinin anıldığı törende 2004): Ümit ediyorum ki sözde soykırım davalarını kendilerine politika görenler, bu terör olaylarını hatırlalar, bugün sempati duyduğu bazı grupların aralarından nasıl teröristler çıkardığı, üstelik de en medeni geçinen ülkelerde bu terörleri nasıl icra ettiklerini hatırlar ve bu oyunlara gelmezler. Türk milleti ulvi değerleri için canını feda etmekten geri kalmamış, Osmanlı`dan bugüne kadar milyonlarca şehit verilmiştir.
CANIMIZ ACIR
(Gazetecilere yaptığı değerlendirme-2005): Ermeni meselesi bizim canımızı acıtacaktır, acıtabilir. Çok enerjimizi alabilir. Bunun için daha gerçekçi bir çalışma içindeyiz. Daha sonra da bazı süreçlerin meydan okuyarak üstesinden geleceğiz.
YARGIYA GİDERİZ
(Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında-2006): Ermeni ithamlarını ve bu tahrifatın 3. ülkelerle olan ilişkilerimizi bozma tehlikesini, önümüzdeki 10 yılın en önemli meselelerinden biri olarak görüyorum. Yargı yoluna gitme dahil her şeyi düşünüyoruz.
SORUN ERMENİSTAN`DA
(Cumhurbaşkanı sıfatıyla Azerbaycan Milli Meclisi`ne hitap ederken-2007): Ermenistan`ın bir yandan Türkiye`ye karşı hasmane davranışlar içinde bulunmasının, bir yandan da Azerbaycan`ın topraklarını işgal altında tutmasının bugünkü durumun sebebi olduğunu artık tüm dünya görmelidir. Ermenistan 1915 olaylarının yorumlanmasını başka ülkelerin parlamentoları nezdinde takip etmeyi sürdürdükçe ilişkilerin normalleşmesiyle ilgili bir gelişme beklenmemelidir.
ZİYARET FIRSAT SUNUYOR
(Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan`ın daveti üzerine Köşk`ten yapılan açıklama-2008): Anılan maç, sportif bir karşılaşmanın ötesinde, önemli fırsatlar sunan bir anlam taşımaktadır. Bu maç vesilesiyle yapılacak ziyaretin bölgede yeni bir dostluk ikliminin oluşmasına katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
2008-09-06 Yeni Çağ