KPSS HIRSIZLARININ ORTAYA ÇIKARILMASI HÜKÜMETİN NAMUS MESELESİDİR

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal B’de yayınlanan “Güncel” programına katılarak, önemli açıklamalar yaptı.

Bu sınavın elle tutulacak hiçbir yanının kalmadığını söyleyen Koncuk,  “sadece eğitim bilimleri testisinin iptali bu pisliği ortadan kaldırmaz” dedi. Genel kültür ve genel yetenek testlerinin de şaibeye bulaşmamış yeni bir ekip tarafından optik okuyucularla tekrar değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Koncuk,  “bu yapılmazsa, iyi niyet yok demektir” dedi.

 

KPSS’nin iptalini facia olarak değerlendiren Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ı da eleştiren Koncuk, “Sanıyorum Sayın Arınç yeterli bilgiye sahip değil. Arınç, ‘birkaç kişinin katıldığı kopya olayı’ diyor. Oysa 5-10 bin kişinin katıldığı kopya olayından bahsediyoruz. Arınç’ın bu yaklaşımı manidar. KPSS’de kopya olayını gerçekleştirenler esasen bu ülkeyi yönetenlere de meydan okuyor. Hükümetin bu olayı namus davası haline getirmesi lazım. Tirübünlere oynamak yerine, çözüm yollarını ortaya koyan açıklamalar yapılmalı. Alın teriyle yüksek puan alanlar tepkili. Biz bu çocukları samimiyetle düşünüyorsak, devlet adamı olarak şunu ortaya koymamız lazım: Biliyorsunuz 30 bin öğretmen alımı yapılacak. Biz 30 bin değil, 70 bin öğretmen ataması yapılmasını istiyoruz. Hükümetin elinde 70 bin boş öğretmen kadrosu var. Öğretmen açığı da MEB İç Denetçilerinin Raporuna göre 133 bin 317. 70 bin kadroyu kullansak bile, ihtiyacın ancak yarısını atamış oluruz. Dolayısıyla Bülent Arınç, 70 bin öğretmen ataması için gayret göstermelidir. Türk Eğitim-Sen olarak günlerdir 70 bin öğretmen atamasının yapılması gerektiğini söylüyoruz. Ancak hükümetten ses yok. Arınç’ın bu taleplerimizi tartışması gerekirken, KPSS’de eğitim bilimleri testinin iptal edilmesinin facia olduğunu, kopya olayına birkaç kişinin katıldığını söylemesi çok ilginç.”

 

KPSS’de kopyaya karışan insanların gerekçesi ne olursa olsun bunları meşru görmenin mümkün olmadığını kaydeden Genel Başkan Koncuk, gençlerin ahlaki değerlerle gelecekleri arasında tercihe zorlandığını söyledi. KPSS sisteminin masaya yatırılması gerektiğini belirten Koncuk, 10 yıl sonra öğretmen olarak atanmayı bekleyenlerin sayısının 600 bin, üniversite mezunların sayısının da 2 milyona ulaşacağını söyledi ve ekledi: “Bu ülkeyi yönetenlerin bütçe dengeleri alt üst olur hesabıyla öğretmen atamasını belli oranda tutması son derece üzücü.”

 

Genel Başkan Koncuk, kendisini eleştirenlere de şunları söyledi: “Neredeyse bana ‘bu hırsızlığın üzerine gittin yuh sana’ diyecekler. Bu gençlerimizin KPSS’de eğitim bilimlerinin iptal edilmesine yönelik tepkisini anlarım, ancak bu hırsızlığı ortaya çıkaranları eleştirenleri anlayamam. Koncuk,  yeni yapılacak sınava kızının girmeyeceğini de kaydetti.

 

 

Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız