GENEL BAŞKAN KONCUK, ÜNAL YARIMAĞAN’IN İSTİFASINI DEĞERLENDİRDİ

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk NTV’ye katılarak, Ünal Yarımağan’ın istifasını değerlendirdi.

“Sayın Yarımağan, keşke ÖSYM’nin adını temizledikten sonra görevinden ayrılsaydı” diyen Koncuk,  şunları kaydetti: “Ünal Yarımağan, şu anda cenazeyi ortada bırakan imam görüntüsü içerisinde. Bu sözünü yerine getirmiş olamadı. Öte yandan istifa kararını ahlaki bir karar olarak görüyorum, yanlış bulmuyorum. Aynı ekiple sınavların yapılması toplum vicdanını rahatlatmayacaktı. Umuyoruz ki, yeni görevlendirilen ÖSYM Başkanvekili bilgiyi, beceriyi ve ahlaki değerleri kıstas alır, yandaş kayırmacılığına girmez.”

 

Türk Eğitim-Sen’in ortaya attığı skandalın 5-10 bin kişinin katıldığı bir kopya girişimi olduğunu söyleyen Koncuk, “Henüz bu kopya skandalı aydınlanmadı. Şu anda sadece münferit kopya olaylarıyla ilgili çeteler ortaya çıkarıldı. Bunlardan birisinin sendikamıza üye olduğu şeklinde haberler yer aldı. Türk Eğitim-Sen’in 157 bin üyesi var. Bizim tartışmamız gereken 5 bin, 10 bin kişinin katıldığı kopya olayıdır. Bu skandalın ucu kime dayanıyorsa dayansın sorumlular mutlaka bulunmalıdır. Aksi takdirde kim ÖSYM Başkanı olursa olsun, ÖSYM’nin yaptığı sınavlara güven duyulmayacaktır. Bu kopya olayını kimler gerçekleştirdi, arkasında kimler var, ana aktörler kimlerdir? Bu bilinmezlikleri hala çözemedik. 15-20 kişinin katıldığı kopya olayını tespit etmek, olayı çözmek değildir” diye konuştu.

 

Koncuk, genel kültür ve genel yetenek testleriyle ilgili ciddi iddialar olduğunu hatırlatarak, bu testlerin  de yeniden optik okuyucularla değerlendirilmesini istedi.

 

Sınavların kurumlar tarafından yapılmasının da çok tehlikeli olacağını kaydeden Koncuk, “sınavları kurumlar yaparsa, suistismal ihtimali artar. Siyasallaştırılmış kurumlar bu sınavları yapmamalı” dedi.

 

Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız