KARABAĞ İŞGALİ BİTMEDEN SINIRI AÇMAK SİYASİ İNTİHARDIR
Türkiye'nin sendikası sloganı ile ülkemizin en büyük sendikası olan Türk Eğitim Sen Ermenistan-Türkiye sınır kapısının açılması konusunu her fırsatta dile getirmiştir. Ülkemizi ziyaret eden Azeri milletvekilleri, sendikamız Genel Merkezine de gelerek, hasssasiyetinden dolayı Türk Eğitim Sen’e teşekkür etmişler ve Azerbaycan'a davet etmişlerdir. Daha önceden programlanmış, 5-10 Haziran’da yapılacak Azerbaycan ziyaretimiz yaşanan son olaylarla daha bir anlam kazanacaktır.

Türk Eğitim Sen, marjinal bir sendika değildir. Bu sebeple, ülkemizin komşuları ile iyi ilişkilerine büyük önem vermektedir. Milletler arasında derinleşen düşmanlıklar oluşturmak Türk Eğitim Sen’in misyonu ile örtüşmeyen bir durumdur. Ancak, komşularla ilişkilerimizi geliştirmek, Türk Cumhuriyetleri'ni feda etmek anlamına da gelmemelidir. Birinci önceliğimiz, soydaşlarımızın memnuniyeti olmak zorundadır.

Son günlerde Türkiye ile Ermenistan’ın anlaştığı duyumları kamuoyunun kafasını karıştırmaktadır. Bu anlaşmanın esasları nedir? Bu anlaşma öncesinde Ermenistan Karabağ işgalini bitirecek midir? Karabağ’da bulunan ata dede toprağından ayrılmak zorunda bırakılan 1 milyon Azeri Türkü Karabağ’a dönecek midir? Diyasporanın Türkiye aleyhtarı çalışmaları bitecek midir?

Ermenistan'ın Türkiye'nin sınırlarını tanıması, Türkiye'den toprak isteğinden vazgeçmesi, sınır kapısının açılması için yeterli bir gerekçe değildir. Bu konuda ülkemiz üzerinde büyük baskılar olduğunu biliyoruz. Türkiye bu baskılara boyun eğmemelidir. Tavizin sonu yoktur, ülkemizin egemenlik hakkına saygı duyulmak zorundadır. Ermenistan-Türkiye sınır kapısının bu baskılar sonucu açılması başka tavizleri de beraberinde getirecek, ülkemiz vesayet altında kararlar alan, teslim olmuş bir ülke görüntüsüne girecektir.

Türk Eğitim Sen olarak, Karabağ işgali sona ermeden, bu konuda bir anlaşma yapıldığı açıklamalarını manidar bulduğumuzu söylüyoruz. Karabağ'ın işgali sona ermeden sınır kapısının açılmasını, bu anlaşmayı imzalayanlar açısından bir SİYASİ İNTİHAR olarak görüyoruz. Türk Cumhuriyetleri ile aramızda yıllarca sürecek bir güven bunalımına sebep olacak bir anlaşmayı Türk Eğitim Sen olarak, her platformda reddedeceğimizi tekrar ilan etmeyi milli bir görev olarak görüyoruz.

Bu sebeplerle Ermenistan ve Türkiye arasında yapıldığı söylenen anlaşmanın kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. Sayın Başbakanın, “milletimize verdiği sözleri” unutmamasını diliyoruz.


TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ
9 Mart 2009 tarihli açıklamamızı görmek için tıklayınız
http://www.turkegitimsen.org.tr/modules.php?name=News&file=article&sid=1558