HÜKÜMETİN VEKİLLERİNİN MEMURLARA OLUMSUZ BAKMASI BUNDAN OLABİLİR Mİ?
Mesih bile maaş alıyor.
ATATÜRK'e hakaret eden, "Ben mesihim" diyen eski Refahlı Hasan Mezarcı, aylık bin 304 YTL tazminat alıyor. Sınırsız sağlık hizmetinden yararlanıyor. Şevki Yılmaz'a da aynı kıyak yapılıyor. Vekil eskilerinin devlete sadece sağlık faturası 2005'te 30 milyon YTL oldu...

***
O da milletin vekili
2 dönem vekilliğin ardından seçimi kazanamayan, iş de bulamayan Alman, temizlikçi oldu: Çalışmak ayıp değil.

Yalnızca 7 ay maaş aldı...
Almanya'da 2 dönem milletvekilliği yaptıktan sonra seçimi kaybeden Lilo Friedrich'in öyküsü, Türk vekilleri "korkutacak" türden 1998-2005 arasında parlamentoda bulunan Friedrich, koltuğu kaybedince, hayatında yeni bir sayfa açtı. Yasaya göre, vekillik yaptığı 7 yıla karşılık 7 maaş aldı. Bu süreçte hayatını nasıl kazanacağını düşündü.

'Ömür boyu vekil olamayız'
56 yaşında olduğu için iş bulması kolay olmadı. Hastanelere, huzurevlerine, modaevlerine, aklına gelen her yere 100'den fazla başvuru yaptı. Ancak sonuç alamadı. Bunun üzerine "temizlikçiliğe" soyundu ve küçük çaplı bir firma kurdu. Eşiyle bizzat temizlik de yapan Friedrich'e göre, "Alın teriyle para kazanmak ayıp değil". Lilo Friedrich, "Vekillik ömür boyu sürecek değil" görüşünü dile getiriyor.

Türkiye'de yaşasa binlerce YTL kazanacaktı.