TAKLİTLERİMİZDEN SAKININIZ..!
Türk Eğitim-Sen olarak birçok konuda ilkleri yaptığımız gibi, internet üzerinden en kapsamlı sendikal anket sitemini de ilk olarak yaptık ve uyguladık. 24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle  03 Kasım 2007 tarihinde bu anket sitemizde devreye girdi ve eğitim çalışanları yoğun şekilde katılmaya başladı.
Fakat oda ne? Bir hafta sonra bizim anket sorularımızın nerdeyse tıpatıp bir kopyası Eğitim Sen sitesinde çok kötü bir yazılımla, karma karışık bir şekilde taklit edildi.

Türk Eğitim-Sen Anketini görmek için TIKLAYINIZ (21.11.2007 tarihi itibariyle bu anket çalışmamız sonuçlandırılmıştır ve yayından kaldırılmıştır. Yeni anket çalışmalarımız yayındadır.)

Eğitim-Sen Anketini görmek için TIKLAYINIZ

Türk Eğitim-Sen’in diğer sendikalarla kıyas bile kabul etmeyecek teknolojik alt yapı ve bilgi birikimine sahip olduğunu zaten herkes biliyor. Bunun biz de farkındayız ve hızla arayı açmaya devam ediyoruz. Bu sebeple taklit edilmemizi doğal karşılıyoruz. Fakat taklitlerimizin çok kötü olması bizi üzüyor. Üstelik acemice, alelacele yapılmış bir sayfadan oluşan Eğitim Sen anketini incelediğimizde, geri planında çalışan, kayıt ve istatistik tutan herhangi yapının da bulunmadığı ihtimali kuvvetlidir. Yani Eğitim Sen anketi tek sayfadan oluşan, sadece insanların ankete katıldığını sanmalarını amaçlayan, daha sonra da anket yaptık diye sonuçlarını masa başında uydurarak yazmayı amaçlayan,  “Bakın Türk Eğitim-Sen’den geri kalmadık” diye insanları kandırmaya yönelik bir görüntüden ibaret olması kuvvetle muhtemeldir.

Oysa bir anket sisteminin gerisinde çalışan çok teknik bir kayıt ve istatistik sisteminin bulunması gerekir. Bu yoksa o sistem insanları kandırmayı ve yanıltmayı amaçlamaktan öte bir şey değildir. Üstelik önümüzdeki günlerde yaptık diye iddia edilerek, masa başında yazılmış bir anket sonucunun, gerçekmiş gibi medya kuruluşlarına verilmesi de bizleri şaşırtmayacaktır.

Bir anket siteminin gerisinde, bir sürü işlemden sonra anlık olarak, aşağıda örneğini görebileceğiniz bir istatistik sistemi bulunmalıdır.


Belirttiğimiz gibi, biz taklit edileceğimizin farkındayız. Fakat bu taklidin, eğitim çalışanlarına en azından biraz daha kaliteli olarak sunulması bizi memnun edecektir. Bu maksatla, Anketimizi taklit eden Eğitim-Sen’e yardımcı olmak için, anket sayfalarının şeklini şemailini biraz düzenledik ve buradan kendilerine sunuyoruz. Alın ve kullanın, merak etmeyin teşekkür filan beklemiyoruz.


Bu taklit işi sadece Eğitim-Sen tarafından yapılmamaktadır. Aynı şekilde bizim yıllar önce yazıp kullandığımız, yenisini ve çok daha gelişmişini yazdığımız için bir kenara attığımız Üye Kayıt Programımızı çöpten çıkarıp kullanan ve onunla sendikacılık yapmaya çalışan Eğitim Bir Sen’inde taklitçiliği takdire şayandır.

Fakat unutulmamalıdır ki hiçbir taklit aslının yerini tutamaz, bizim gerçekleştirdiğimiz, gerçekleştireceğimiz şeyler, birilerinin hayallerinin ve rüyalarının bile yetmeyeceği şeylerdir. Türk Eğitim-Sen kalitesi belgeli ve Türkiye de ISO 9000 kalite sistemine sahip tek sendikadır.

Bizi izlemeye ve taklit etmeye devam edin, yeni şeyler geliyor. Ama ne olur kalite, lütfen biraz kalite… Olmuyorsa sorun söyleyelim, gelin yardımcı olalım…