TÜRKİYE KAMU-SEN ENFLASYON FARKINI İSTEDİ
Dünyadaki gelişmeleri takip edemeyen, geleceği öngöremeyen yöneticilerin yaptığı ekonomik tahminler, tam bir fiyaskoya dönüşmüştür.

Ekonomide, hükümetin tek dayandığı nokta olan düşük enflasyon da yaptıkları yanlış hesaplar nedeniyle ellerinde kalmıştır. AKP hükümeti iktdarı boyunca enflasyon hedefini %4-5 arasında belirlerken, bir türlü %8-9’un altına indirememiştir. Kaldı ki, memurlarımızın tüketmek zorunda olduğu mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki artış %15’in altına hiç düşmemiştir.

Nisan ayı itibarı ile de yıllık enflasyon %9,66’a yükselmiş bulunmaktadır. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin 2008 yılı enflasyon tahmini %12,4’tür. Ne yazık ki, çift haneli enflasyon rakamları önümüzdeki aydan itibaren yeniden görülecektir. Merkez bankası Başkanı sayın Durmuş Yılmaz da artık ekonomide hedeflere göre hareket etmenin yanlış olduğunu, gerçeklerin görülmesi gerektiğini belirtmiştir. Merkez Bankası başkanı, enflasyonun 2011’den önce AKP’nin bugün hedeflediği rakamlarda olmayacağını söylemiş, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da bu durumu kabul ederek “kimse düşük enflasyon beklemesin!” itirafında bulunmuştur.

Her zaman olduğu gibi, hükümetin yaptığı yanlış hesabın ve yanlıştaki ısrarın faturasını memurlarımız ödemek zorunda bırakılmaktadır.

Memurlarımıza, yıllık %4 enflasyon hedeflemesine göre maaş artışı yapılmıştır. Ancak Nisan ayı itibarı ile yıllık enflasyon hedefi aşılmış bulunmaktadır. Bu durumdan en büyük zararı kamu çalışanları görmektedir. Hedeflerini revize etmeyen, memur maaşlarına gerçekçi zam talebimizi görmezden gelen hükümetin kör inadı, çalışanlarımızı açlığa mahkum etmektedir.

Yetkililer bir an önce dünya ve ülkemiz gerçeklerine doğru ve akılcı bir yaklaşım göstermeli, kamu çalışanlarına, Ocak 2008’den başlamak üzere Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından belirlenen %6 yıllık enflasyon farkını gecikmeksizin yansıtmalıdır.