KPSS YÖK DENETLEME KURULU’NUN DA GÜNDEMİNDE

            Türk Eğitim-Sen, KPSS ile ilgili iddiaları kamuoyu gündemi taşımış ve soruların sızdırılmış olabileceği ihtimalini yüksek sesle dile getirmişti. Türk Eğitim-Sen Genel Başkan İsmail Koncuk, basın toplantısı düzenleyerek, bu iddiaların mutlaka uzman bir heyet tarafından araştırılmasını ve şaibe varsa sorumluların cezalandırılmasını istemişti. Konuyla ilgili sendikamız, Cumhurbaşkanlığı’na da başvurmuş, Devlet Denetleme Kurulu’nu göreve çağırmıştı.

Tüm iddialarla ilgili YÖK Denetleme Kurulu da harekete geçti. YÖK Denetleme Kurulu’nda, “sorular sızdırılmış olabilir” kanaati ağır bastı. YÖK Denetleme Kurulu, devlette işe girmek isteyen yüz binlerce kişinin kaderini yakından ilgilendiren sınavla ilgili ilk denetlemesinde, “Sorular sızdırılmış olabilir” kanaatine vardı.

 

Bu kesin bir sonuç değil. Ama incelemenin derinleştirilmesini gerektiriyor. YÖK Denetleme Kurulu, illerdeki ÖSYM yetkilileriyle görüşmeler yapacak. Denetleme Kurulu, kanaatini bugün yapılacak YÖK Genel Kurulu’na da sunacak. Ankara Cumhuriyet Savcılığı da konuyu derinlemesine inceliyor. Araştırma için sınavda yüksek puan alanların da YÖK’e davet edilmesi bekleniyor.

 

İddialarla ilgili bir çalışma da adli boyutuyla sürüyor. Tüm gözlerin çevrildiği, Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Şadan Sakınan, savcılığa iletilen suç duyurularına ilişkin dilekçeler üzerinden çalışmaya başladı. KPSS iddiaları nedeniyle önceki gün ÖSYM’ye giden YÖK Denetleme Kurulu, dün de merkezdeki çalışmalarını sürdürdü. Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak başkanlığında soru kitapçıklarını ve cevap anahtarlarını inceleyen kurul üyelerinin ilk kanaati, ‘Sorular sızdırılmış olabilir’ yönünde. ‘Soruların sızdırıldığı’ görüşünün ağır basması nedeniyle, araştırmanın derinleştirilmesine karar verilirken, bu kapsamda illerdeki ÖSYM yetkilileriyle de görüşmeler yapılması planlanıyor.

 

Denetleme Kurulu’nun sürdürdüğü incelemelerini bir iki gün içerisinde tamamlanması bekleniyor. İddialarda adı geçen yüksek puanlı adayların da YÖK’e davet edileceği öğrenildi.

 

YÖK’ün KPSS adaylarını yasal olarak çağırma yetkisi bulunmadığını belirten yetkililer, “Biz davet edeceğiz, gelirlerse iddiaları kendilerine iletip görüşlerini alacağız. Gelmeme hakları da var. O zaman elimizden bir şey gelmez” açıklamasında bulundu.

 

Denetleme Kurulu üyeleri, sınav sırası ve sonrasında usulsuz bir işlem yapılmadığı kanaatine vardı. Bu nedenle üyeler sınav öncesinde neler olduğuna yoğunlaştı. ÖSYM kaynakları da “Konuyu araştıranlar, ‘Sınav öncesinde hiçbir sızdırma yapılmamıştır’ diyemiyor” görüşünü paylaştı. YÖK Denetleme Kurulu ÖSYM personelinin ifadesini alacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın ise görüşüne başvurulacağı öğrenildi.

 

YÖK yetkilileri, “Sorular sızdırıldıysa, sızdıranlar hakkında her türlü yasal işlem yapılacak. Ancak biriki kişi yüzünden kurumun güvenilirliliğinin zedelenmesi çok üzücü. Çünkü ÖSYM çok önemli, güvenilir olması gereken bir kurum. ÖSYM, tüm devlet kurumlarına, üniversitelere girişlerde önemli bir role sahip. Bu kuruma ‘güvensizlik’ tüm toplumda bir kaos yaratır” görüşünü dile getirdi.

 

Konuyu ele alan Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Şadan Sakınan da çalışıyor. Savcılığın soruları sınav öncesinde ele geçirdiği iddia edilen adaylar hakkında araştırma yapacağı, YÖK ve ÖSYM ile de temas kuracağı belirtiliyor

.

KPSS’de soruların sızdırıldığı iddia edilirken dikkat çekilen noktalardan biri de bu yıl Eğitim Bilimleri Testi’nde tüm soruları doğru yanıtlayan bazı adayların önceki yıllarda düşük puan almalarıydı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın, geçen yıllarda 5.5 net yapan bir adayın bu yıl 100’ün üzerinde net çıkardığını söylemesi, tartışma yarattı. “Bu kadar başarısız bir adayın, bir yılda nasıl parladığı araştırılmalı” görüşleri gündemde. Bazı adayların ise evlendikten sonra nasıl eğitim bilimlerinde ful çektikleri merak konusu.

 

KPSS ile ilgili şaibe iddialarının en kısa zamanda sonuçlanmasını bekliyoruz. Şayet KPSS’de şaibe varsa, sorular sızdırıldıysa bunun gün yüzüne çıkarılması KPSS’de ter döken yüzbinlerce insan için çok önemli. Bu nedenle KPSS ile ilgili iddialar derinlemesine ve şeffaf bir şekilde incelenmelidir. Türk Eğitim-Sen olarak konunun en yakın takipçisiyiz.