TÜRK EĞİTİM-SEN’İN TALEBİ ÜZERİNE KÖŞK, DEVLET DENETLEME KURULU’NA TALİMAT VERDİ

            Türk Eğitim-Sen’in talebi üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Denetleme Kurulu’na 2010 KPSS ile ilgili iddiaları araştırmaları için talimat verdi.

            Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 20.08.2010 tarihinde düzenlediği basın toplantısında olayın araştırılması için Cumhurbaşkanlığı’na resmi yazıyla başvurduklarını açıklamıştı.

Türk Eğitim-Sen Cumhurbaşkanlığına talep yazısında “Binlerce kişinin hayatına yön verecek olan bir sınavda bu denli şaibelerin olması ÖSYM gibi ciddi bir kurumun güvenirliliğini zedelemektedir. Bir an önce kamuoyunda oluşan bu şüphelerin giderilerek, günden güne artan infial duygularının sona erdirilmesi gerekmektedir” diyerek, konunun Cumhurbaşkanlığı makamınca incelenmesini istemişti.

Cumhurbaşkanlığı da KPSS ile ilgili iddialara kayıtsız kalmadı. Cumhurbaşkanı Gül, Devlet Denetleme Kurulu'na 2010 KPSS ile ilgili söylenti ve iddiaları araştırmaları için talimat verdi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ÖSYM konusunun, “Türkiye'de Yükseköğretim” genel başlığı altında yürütülmekte olan çalışma kapsamında bir süredir Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun gündeminde olduğuna işaret edilerek, “Bu bağlamda, ÖSYM'nin, hukuki statüsü, örgüt ve personel yapısı ve sınav uygulamalarını ele alan bir denetleme çalışması tamamlanma aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız, 2010 KPSS ile ilgili olarak ortaya atılmış olan söylenti ve iddiaların da söz konusu çalışmanın kapsamına dahil edilmesi talimatını vermişlerdir” denildi.

Öte yandan KPSS ile ilgili iddialar için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KPSS'de “kopya çekildiği ve soruların çalındığı'” iddialarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Konu, YÖK’ün de gündeminde. YÖK Denetleme Kurulu da KPSS ile ilgili şaibe iddialarını araştırıyor.

Cumhurbaşkanlığına Yazdığımız Talep Yazısı İçin Tıklayınız