OYAK KESİNTİLERİNİN İADE EDİLMEMESİ HAKSIZLIKTIR

Askerliğini yedek subay ve yedek subay öğretmen olarak yerine getirmiş ve bu askerlikleri süresince kurumun geçici üyesi olarak kabul edilmelerinden dolayı 205 Sayılı Ordu Yardımlaşma Kanunu (OYAK) Kanunun 23. maddesine göre aidat kesintisi yapılmış olan çalışanlara terhisinden sonra da bu kesintiler geri ödenmemiştir. Ödenmeyen kesinti tutarlarının geri ödenmesi talebiyle genel merkezimize çalışanlardan çok sayıda şikayetler ulaşmıştır.

OYAK kesintilerinin yapılması ve   iade edilmemesiyle ilgili işlemler 205 Sayılı Kanuna dayanmaktadır. Bu nedenle bu çalışanlardan kesilen bu aidatların tekrar iadesi için Kanun değişikliğine ihtiyaç vardır. 

Sorumlu sendikacılık gereği ve üyelerimizden gelen talepler üzerine kamuoyu oluşturmak ve gerekli makamlara konunun iletilmesi sağlamak amacıyla hazırlanan iade talep dilekçeleri üyelerimiz tarafından doldurulacak ve şubelerimiz vasıtasıyla genel merkezimize ulaştırılacaktır. Sendikamız genel merkezinde toplanan dilekçeler ile birlikte yasal düzenlemelerin yapılması için ilgili makamlara başvuruda bulunulacaktır.

İlgili Dilekçe İçin Tıklayınız