MUSUL ‘DA YAŞANAN İŞGAL VE TÜRK KONSOLOSLUĞU İŞGALİNİ KINIYORUZ.

 

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un Musul'da Türk Konsolosluğu'na ve Türk vatandaşlarına yönelik baskına ilişkin yaptığı basın açıklamasıdır.

 

 Irak’ın Musul  kentinde IŞİD örgütünce girişilen Türk Konsolosluğu’nun işgalini şiddet ve nefretle kınıyoruz.

 

Yapılan bu terör faaliyeti Türkiye Cumhuriyeti hükümetini bölgede uyguladığı terör örgütlerini semirtme ve şımartma politikası sonucu ortaya çıktığı gibi bir olumsuz görüntü maalesef önümüzde durmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin acilen bölgede uyguladığı dış politikayı gözden geçirmesi gerektiği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

Konsolosluğumuzda bulunan Türk vatandaşları ve görevlilerimizin bir an önce sağlıklı bir şekilde ailelerine ve vatanlarına kavuşmaları Türk hükümetinin sorumluluğundadır.

 

Bölgede yaşayan Türkmen soydaşlarımızın yıllardır uğramış oldukları soykırım, asimilasyon ve sürgün mağduriyetlerine karşı, bugün itibarıyla topraklarının da işgal edildiği yer ve yurtlarından tamamen uzaklaştırılacağı ya da katledileceği endişesi tarafımızca mevcut olup, bölgede ülkemizin geleceğini tehdit eden terör gruplarına karşı gerekli tedbirlerin alınması ve soydaşlarımızın can güvenliklerinin sağlanması öncelikli görevi olmalıdır.

 

İsmail KONCUK

 

Genel Başkan