10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

  

TÜRKİYE KAMU-SEN VE TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI İSMAİL KONCUK 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDENİYLE BİR KUTLAMA MESAJI YAYINLADI.

Demokrasinin olmazsa olmazlarından mekanizmalarından biriside hür ve bağımsız basındır. Haber alma hakkı, demokrasi ile beraber varlığı daha da anlam kazanmış, ehemmiyeti yüksek evrensel bir haktır. Basın yayın organlarının dördüncü kuvvet olarak nitelendirilmesi; demokratik ülkelerde basının gücünü ve önemini vurgulamaktadır. Tıpkı yasama, yürütme ve yargı organları gibi kuvvetler ayrılığı ilkesini taşıması gerekmektedir. Bu aynı zamanda basının ciddi bir sorumluluk dâhilinde olduğu anlamına gelmektedir.

Basının hür olması, salt ve sansürlenmemiş haber yapma ilkesi altında çalışabilmesi demokrasinin basına sunmuş olduğu önemli ve kilit noktası olan bir haktır. Çağdaş ve demokratik bir ortamda basının her zaman özgür çalışabilmesi kamuoyu denetimi adı verilen demokratik denetleme mekanizmasının çalışmasını, denetleme çarkının dönmesini sağlamaktadır. Toplum basın-yayın ve sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yönetime katılır ve yönetimi paylaşır.

Ancak ne yazık ki son dönemlerde Türkiye’de basın yayın organlarının özgürce haber yaptığından bahsetmek mümkün değildir. Hapishanede tutulan gazeteciler, basın yayın organlarına yapılan baskınlar basın hürriyeti noktasında Türkiye’nin karnesini kırıklarla doldurmaktadır. Ülkeyi yönetenler tarafından, demokrasi standartlarımızın yükseltildiği dile getirilmesine rağmen basının yeteri kadar özgür olamadığı aşikârdır.

Ağır bir baskı ve ayrışmanın yaşandığı basın sektöründe yandaş medya ve muhalif medya gibi tanımlamalar alabildiğine çoğalırken, bizzat siyasi iktidar tarafından; toplantı, seyahat, açılış ve basın açıklaması gibi etkinliklerde akreditasyon uygulamasıyla basına karşı bir ambargo uygulanmaktadır.

Basına karşı girişilen bu baskı politikaları sürerken diğer tarafta basın çalışanları olumsuz şartlar altında görevlerini sürdürmeye çalışmakta dünyanın her yerinde kaçırılan, vurulan, öldürülen gazeteciler haberlere konu olmaktadır.

Bütün bu olumsuz şartlar altında kutladığımız Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle basın üzerindeki tekelleşme ve baskıların son bulmasını diliyor, her türlü tehlike ve şartlar altında toplumun haber alma hakkını yerine getiren basın çalışanlarının emekçilerinin müstesna gününü kutluyorum.

 

İsmail KONCUK

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen

Genel Genel Başkanı