BU YIL DA SINIFLAR BOŞALDI
SAHTE SAĞLIK RAPORU SINIFLARI BOŞALTTI.
ÖSS’ye geri sayım başladı. Ancak sınav maratonunun tüm hızıyla devam ettiği bugünlerde ne yazık ki okullar yine öğrencisiz kaldı. Son sınıf öğrencileri sınava hazırlanabilmek amacıyla rapor alarak, okulları boşalttı.

RAPOR ÜCRETİ 40 YTL’DEN BAŞLIYOR
Üstelik rapor konusunda talep çok olunca, rapor fiyatları da katlanmaktadır. Bugün özel kuruluşlardan 5 günlük sağlık raporu almak için öğrenci en az 40 YTL’yi gözden çıkarmak zorundadır. Rapor fiyatı semte göre farklılık göstermektedir. Sahte rapor konusunda pazar genişleyince, buradan elde edilen rant ise giderek büyümektedir.
Öğrencilerin okullar yerine, rapor alarak dershanelerde sınava hazırlanması eğitimin kanayan bir yarasıdır. Çarpık eğitim sistemi ve müfredat programlarıyla ÖSS sorularının birbiriyle paralel olmaması dolayısıyla dershaneleri mesken tutan öğrenciler, okuldaki eğitimi angarya olarak görmektedir. Öyle ki şu anda sınava girecek öğrencilerin yüzde 70’i sahte raporlarını kullanmaktadır. Bu nedenle öğretmeni, okul müdürünü, doktoru, öğrenciyi suça teşvik eden sahte sağlık raporlarının önüne bir an önce geçilmelidir.

SAHTE RAPORUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ORTAÖĞRETİMİN ETKİSİ ARTIRILMALIDIR
Sahte sağlık raporu alarak, suç işleyen öğrenciler için artık bu durum oldukça olağandır. Öğrencileri üçkağıtçılığa alıştıran bu sorunu ortadan kaldırmak için ise ortaöğretimin etkisinin artırılması zorunludur. Bu nedenle ÖSS sisteminde 9’uncu sınıftan itibaren, 10’uncu, 11’inci ve 12’inci sınıflarda başarı puanının kademe kademe etkisi artırılmalı ve üniversiteye girişte ÖSS puanı ile ortaöğretim başarı puanı birlikte hesaplanmalıdır. Ayrıca okula devam eden öğrenci notla ödüllendirilmelidir. Aksi taktirde daha uzun yıllar okullar aynı manzaraya tanık olacaktır.
Ayrıca konuyla Milli Eğitim Bakanlığı ivedilikle harekete geçmelidir. Bakanlık, bu soruna göz yummamalı ve yukarıda belirttiğimiz tedbirleri alarak, sahte rapor almayı engellemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.