ÇELİK, KEÇEYİ SUYA ATTI
Koncuk, Samsun Öğretmenevi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eğitim ve öğretimde yıllardır ciddi problemler bulunduğunu ve sorunların çözülemediğini ileri sürdü.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in sorunlarına duyarsız kaldığını öne süren Koncuk, yönetici atama yönetmeliğindeki Ek 2 formunun yargı tarafından iptal edilmesine rağmen yüzlerce öğretmenin bakan oluru ile okul müdürü olarak atandığını söyledi.

Koncuk, şöyle konuştu:

''Sayın Bakan, keçeyi suya atmış bir görüntü içindedir.Türkiye'nin her yerinde istediği bir öğretmeni müdür olma şartlarına uygun olup olmadığına bakılmadan alıyor ve sonrasında bu öğretmene 'Ben seni Samsun'un filan okuluna müdür yaptım' diyor. Sayın Bakan bu uygulamayla ilgili de TBMM'deki milletvekillerinin gözünün içine baka baka 'bu benim yetkimdedir' diyor. Eğer Sayın Bakanın istediği herhangi bir öğretmeni yönetici yapma hakkı varsa, o halde Sayın Bakanın ne Anayasa'dan, ne kanunlardan ne de yönetmeliklerden etkilenmeyen bir Bakanlık anlayışı var. Ya da Sayın Hüseyin Çelik'e birileri sınırsız yetki, sınırsız bir güç vermiş. Hukuk devletinde, böyle bir yetki böyle bir güç yoktur.'' 

Eğitim çalışanları olarak sorunlarının çözümünü ve haksızlıkların giderilmesini istediklerini anlatan Koncuk, konuşmasına şöyle devam etti:

''Son 6 yılda gerek ekonomik yönden, gerekse sosyal yönden kayıplarla karşı karşıya bırakılan eğitim çalışanları, Milli Eğitim Bakanına karşı duydukları öfkeyi seçim sandığında dile getirmiştir. Ya bu olumsuz anlayışlarından vazgeçilecek, ya da önümüzdeki genel seçimlerde eğitim çalışanları bu hukuksuzluğun, haksızlığın sebeplerini, sorumluluğunu ülkeyi yöneten iktidardan çok daha ağır bir bedel ödeterek soracak.'' 

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının Anayasanın eşitlik ilkesi ile de bağdaşmadığını belirten Koncuk, çocuklarımıza reva görülen sözleşmelilik uygulamasını kabul etmiyor, isyan ediyoruz dedi. Ücretli öğretmenliğin ise kendi evlatlarımız ısömürünün devlet eliyle yapılması anlamına geldiğini de belirten Koncuk, öğretmen adaylarına reva görülen bu haksızlığı yapanları asla unutmayacaklarını ifade etti.

Koncuk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da çağrıda bulunarak, Milli Eğitim camiasının sorunlarıyla daha yakından ilgilenmesini ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK'in hukuksuz, usulsüz atamalarının mercek altına alınmasını beklediklerini kaydetti.