EĞİTİM BİR SEN KAMUOYUNU ALDATIYOR MU?
Kurumlarda üye tespit formları imzalandı. Türk Eğitim Sen gelen bu bilgiler ışığında MEB, Üniversiteler ve Yurt Kur’da hangi sendikanın kaç üyesi olduğunu tespit ederek yayınladı. Bilindiği üzere yetkili sendika eğitim öğretim hizmet kolunda toplam üye sayısına göre tespit ediliyor ve Temmuz ayının ilk haftasında Resmi Gazete’de ilan ediliyor.

Toplam sonuçlar Türk Eğitim Sen’in tespitlerine göre şu şekilde gerçekleşti:
MEB’de TES 137.146, Üniversitelerde TES 17.121, Yurt Kur’da TES 1163 Toplam:155.430
MEB’de EBS 137.464, Üniversitelerde EBS 4.155, YurtKur’da EBS 593 Toplam:142.212


Türk Eğitim Sen kendi resmi sitesinde sonuçları bu şekilde ilan etti. Dolayısıyla eğitim öğretim hizmet kolunda yetkili sendika Türk Eğitim Sen’dir.Türk Eğitim Sen kendisine en yakın sendika olan EBS’ye 13.218 fark atmış görünmektedir.

TES, Eğitim Bir Sen’in üye sayısını 142.212 olarak ilan ederken, Eğitim Bir Sen de, kendi resmi internet sitesinde 151.612 olarak ilan etmiştir. Bu durumda Türk Eğitim Sen’in ilan ettiği EBS üye sayısı ile, EBS’nin ilan ettiği sayı arasında 9.400 fark bulunmaktadır. Üniversite sayıları net olmamakla birlikte, bir kaç üniversite dışında bellidir.TES’in ilan ettiği sayılar üç aşağı beş yukarı doğru çıkacaktır. EBS bu 151.612 rakamının kurumlara göre dağılımını da yapmalı, MEB'de sayı belli, Yurt Kur'da belli, Üniversitelerde kaç üyeleri olduğunu da açıklasınlar da tevkifat listelerini yüzlerine çarpalım. Bu 151 bin rakamının doğru olması için EBS'nin üniversitelerde 13 binden fazla üyesi olması lazım, ama EBS'nin üniversitelerde üye sayısı 4 bin civarındadır.

Ciddi bir sendikanın üye sayısını 9.400 artırarak ilan etmesi ahlaki midir? EBS’nin yaptığı bu açıklama bir yanlışlık sonucu mudur, yoksa bilerek mi yapılmıştır? Bir sendikanın kendi üye sayısını bu kadar açık farkla bilememesi mümkün müdür? Yoksa Eğitim Bir Sen aylardır, yetkiyi aldık, deyip, yetki 13.218 fark ile Türk Eğitim Sen’de kalınca böyle yanlış haberlerle kendi tabanını motive mi etmek istemektedir?

Türk Eğitim Sen olarak, Eğitim Bir Sen yöneticilerine soruyoruz. Bu rakamlar Temmuz ayının ilk haftası Resmi Gazete’de yayınlanacak? Bütün sendikaların üye sayıları ortaya çıkacak. Bu ilan yapıldıktan sonra arada oluşan 9.400 üye kaybını kendi tabanınıza, şube başkan ve yönetim kurulu üyelerine nasıl izah edeceksiniz? Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin yaptığı bu hata sebebiyle EBS üyeleri, şube başkan ve yönetim kurulu üyelerinin duyacağı mahcubiyeti hiç mi hesap etmiyorsunuz?

Türk Eğitim Sen kimseyi aldatmaktan, kandırmaktan yana değildir.Bu ister bizim üyemiz ister başka sendikaların üyeleri olsun. Eğitim Bir Sen Genel Merkezini çok geç olmadan doğru sayıları ilan etmeye davet ediyoruz. Yalana, kandırmaya yönelik sendikacılığın ülkemizde son bulmasını diliyor, eğitim öğretim hizmet kolunun tek Yetkili Sendikası  olarak Eğitim Bir Sen’i ahlaki ölçüler içerisinde kalmaya, kamu oyunu aldatma huyundan vazgeçmeye çağırıyoruz.

İşte sendikaların resmi sitelerinde ilanları:

TES SİTESİ

EBS SİTESİ (Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız)