İSTİKLAL MARŞIMIZIN 89’UNCU YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

         Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, İstiklal Marşı’nın kabulünün 89’uncu yıldönümüyle ilgili yaptığı açıklamadır.  

İSTİKLAL MARŞIMIZIN 89’UNCU YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Ulusal Kurtuluş mücadelesinin verildiği yıllarda ülkemiz; emperyalist güçler tarafından çepeçevre sarılmış, böl-parçala-yok et politikalarının hâkimiyetine girmişti.

 

Türk Milleti esaret zincirlerinden kurtulacağı, yeniden şaha kalkacağı günleri beklerken, Ulu Önder Atatürk komutasındaki hürriyet âşıkları, bağımsız Türk vatanına yeniden sahip olmak için toplumun tüm dinamiklerini harekete geçirdiler.

 

Bu sırada Türk Milletine cesaret vermek, cephedeki askerlerimizin moral ve motivasyonunu yükseltmek amacıyla bir milli marşın hazırlanması gerekliliği doğdu. Mandacı zihniyetin düşmanı Mehmet Akif ERSOY’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 yılında kabul edildi.

 

İstiklal Marşı, milli duygularımızın manevi değerlerimizle bütünleştiği ve her mısrasında Türk Milletinin bağımsızlık inancının, mücadelesinin, vatan sevdasının, hürriyet tutkusunun, hiçbir güce kulluk yapmayacağının anlatıldığı eşsiz bir eserdir.

İstiklal Marşı yalnızca şerefli bir milletin mukaddes mücadelesinin ifadesi değil; aynı zamanda nesiller boyunca sürecek olan bir mirasın belgesidir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın 89’uncu yıldönümünü kutluyor; İstiklal Marşımızı Türk Milletine kazandıran değerli şair Mehmet Akif ERSOY’u bir kez daha saygıyla, rahmetle anıyor ve haykırıyoruz:

 

"Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
             Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl"