SONER SİPAHİ’NİN İNTİHARININ SORUMLUSU, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’DIR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, dershane sektörü ile ilgili yaptığı basın açıklamasıdır.

 

SONER SİPAHİ’NİN İNTİHARININ SORUMLUSU, DERSHANELERİ OKULLARA ALTERNATİF HALE GETİREN, EĞİTİMİ TİCARİLEŞTİREN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’DIR.

Muğla’nın Fethiye İlçesi´nde, 5 bin 250 TL’lik dershane borcunu ödeyemediği için annesi cezaevine giren ve psikolojisi bozulan 18 yaşındaki Soner Semih Sipahi´nin intiharı eğitim camiasını üzüntüye boğmuştur. Böylesine acı bir olayın yaşanmasının nedeni öğrencileri dershanelere yönlendiren eğitim sistemidir. Bu noktada sorumluluk, mevcut sistemi ihdas eden Milli Eğitim Bakanlığı’na aittir.

 

DERSHANEYE BAŞLAMA YAŞI 10’A KADAR DÜŞTÜ.

Çocuklarımızın hayatı sınav olmuş, dershaneye başlama yaşı 10’a kadar düşmüştür. Oyun çağındaki ilköğretim öğrencileri, çocukluklarının tadını çıkaramadan, sınavlara hazırlanmak için dershaneleri mesken tutmaktadır. SBS, YGS derken, öğrenciler sınav cenderesinden kurtulamamaktadır. Sadece okulda aldığı eğitim ile sınava girmek istemeyen öğrenciler, dershanelere giderek, özel ders alarak, takviye yapmaktadır. Bugün dershaneler öyle büyük bir pazar haline gelmiştir ki, kimse bunun önüne geçememektedir.

 

16 YILDA DERSHANE SAYISINDA YÜZDE 285, ÖĞRENCİ SAYISINDA DA YÜZDE 270 ARTIŞ OLMUŞTUR.

1994 yılında 1.089, 2002 yılında da 2 bin 122 dershane varken; bugün dershane sayısı 4.193’tür. Dershaneye giden öğrenci sayısı 1994 yılında 317 bin 217, 2002 yılında 606 bin 522 iken, bugün öğrenci sayısı 1 milyon 174 bin 860’tır. Buna göre 1994 yılından bugüne dershane sayısı yüzde 285, öğrenci sayısı da yüzde 270 artmıştır. Yine 8 yılda dershane sayısı yüzde 97,59, öğrenci sayısı da yüzde 93,56 oranında artış göstermiştir.

 

DERSHANELER, SBS VE ÜNİVERSİTE SINAVINA HAZIRLANAN ÖĞRENCİLERDEN YILLIK 2 MİLYAR 632 MİLYON TL KAZANIYOR

Bugün 9. 10. 11. ve 12. sınıfta dershaneye giden öğrenci sayısı 440 bin 209’dur. Mezunları da hesaba kattığımızda üniversite sınavı için dershaneye giden öğrenci sayısı yaklaşık 607 bin 415’tir. ÖSS için dershane ücreti 2 bin TL’den başlayıp, 6 bin TL’ye çıkmaktadır. Öğrencilerin ortalama 3 bin TL dershane ücreti ödediğini düşünürsek, dershanelerin yıllık kazancı 1 milyar 822 milyon 245 bin TL’dir.

SBS için 5. 6. 7. ve 8. sınıfta dershaneye giden öğrencilerin sayısı da 540 bin 063’tür. Dershanelerin SBS için öğrencilerden yıllık bin 500 TL aldığını düşünürsek, yıllık kazançları 810 milyon 94 bin 500 TL’dir. Buna göre dershaneler sadece üniversite sınavına ve SBS’ye hazırlananlardan ortalama 2 milyar 632 milyon 339 bin TL kazanmaktadır.

 

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 70’İ DERSHANEYE GİTMEDEN ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANACAĞINA İNANMIYOR.

Öte yandan Türk Eğitim-Sen olarak 1.100 lise son sınıf öğrencisi üzerinde yaptığımız anket çalışmasında öğrencilerin büyük çoğunluğunun üniversite sınavına dershaneye giderek hazırlandığı ortaya çıktı. Üniversite sınavına dershaneye giderek hazırlandığını söyleyenlerin oranı yüzde 68.5, sadece okulda aldığı eğitimle sınava hazırlandığını belirtenlerin oranı yüzde 19.3, hem dershaneye gittiğini hem de özel ders aldığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 8.5’tir. “Üniversite sınavına girmeyeceğim” diyen öğrencilerin oranı da yüzde 3.7’dir.

 

Ankete katılanların yüzde 70’i dershaneye gitmeden üniversiteyi kazabileceğine inanmazken, yüzde 30’u dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabileceğini düşünmektedir.

 

Görüldüğü üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış politikaları sonucu dershane sektörü yıldan yıla büyümektedir. Dershaneler okullara alternatif hale gelmiş, eğitim ticarileştirilmiştir. Devlet eğitimi neredeyse özel sektöre bırakır hale gelmiştir. Sınavda birbirinin rakibi olan öğrenciler çarpık eğitim sistemi nedeniyle dershaneye gitmeye mecbur bırakılmaktadır. Aileler de çocuklarının başarılı olması için adeta yoktan var etmekte, borçla, harçla çocuklarını dershaneye göndermektedir. İşte Soner Sipahi’nin intiharına yol açan nedenler bunlardır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde yaşanan bu çarpıklığa bir an önce el koyması ve eğitim sistemini yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen olayların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

 

Saygılarımızla.