MEB 2010 YILINDA 100 BİN ÖĞRETMEN ALIMI YAPMALIDIR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, öğretmen atamaları ile ilgili yaptığı basın açıklamasıdır.

           

ÖĞRETMEN AÇIĞI OECD ÜLKELERİ BAZ ALINDIĞINDA İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİMDE TOPLAM 315 BİN 915

Öğretmen açığı sorunu, 2010 yılında da eğitimde kanayan bir yaradır. Öğretmen açığı nedeniyle okullar, öğrenciler öğretmensiz kalmakta, özellikle Büyükşehirler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde eğitim-öğretim sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır.

 

Sendikamızın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de öğretmen açığı OECD ülkeleri baz alındığında ilköğretimde 196 bin 613, ortaöğretimde 119 bin 302 olmak üzere toplam 315 bin 915’tir. Milli Eğitim Bakanlığı 2009 yılı iç denetim faaliyet raporunda da öğretmen açığı 133 bin 317 olarak belirtilmektedir.

 

Görüldüğü üzere bu tablo ile Türkiye’nin çağ atlaması, eğitimde başarıyı yakalaması, öğrencilerine kaliteli, verimli bir eğitim-öğretim sağlaması mümkün değildir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2010 yılında 40 bin öğretmen ataması yapacağını açıklamıştır. MEB’in kendi raporunda bile öğretmen açığı 133 bin olarak belirtilmişken, 40 bin atama hangi ihtiyacı karşılayacak, kimin yarasına merhem olacaktır?

 

Ülkemizde ciddi bir öğretmen açığı olmasına karşın, 327 bin işsiz öğretmenin olması büyük bir tezat oluşturmaktadır. Üstelik işsiz öğretmenlerin sayısı, 3 ay sonra yeni mezunlarla birlikte 360 bin’e ulaşacaktır. Öğretmen olmak amacıyla eğitim fakültelerini kazanan, ancak mezun olduktan sonra KPSS’ye giren, bilgileri yeniden sınavla test edilen, sonra da yıllarca atanmayı bekleyen öğretmen adayları için ne iktidar ne de Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir girişimde bulunmamaktadır.

 

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, atanamayan öğretmenlerin çığlıklarına kayıtsız kalmakta, topu sürekli Maliye Bakanlığı’na atmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan umduğunu bulamayan öğretmen adayları artık kendisini sahipsiz hissetmektedir.

 

MEB, 2010 YILINDA 100 BİN ÖĞRETMEN ALIMI YAPMALIDIR, AKSİ TAKDİRDE AÇIK BÜYÜYECEK, İŞSİZ ÖĞRETMEN SAYISI ARTACAKTIR

Milli Eğitim Bakanlığı, 2010 yılı için 100 bin öğretmen ataması yapmalıdır. 2010 yılında 100 bin öğretmen ataması yapılmadığı takdirde, öğretmen açığı giderek büyüyecek, işsiz öğretmenlerin sayısı da artacaktır.

 

Milli Eğitim Bakanı ÇUBUKÇU, ne yazık ki öğretmen açığı, öğretmen atamaları, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi, kadrolu öğretmenlik dışındaki öğretmen istihdamına son verilmesi gibi konulara çözüm getirememiştir. Böylesine önemli konularda, eğitimciler yalnız bırakılmıştır. Tüm bu yaşananlar karşısında Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU’dan ses çıkmamaktadır.

 

Öğretmenin karşısında öğretmen açığını sözleşmeli, 300-500 TL’ye çalıştırılan ücretli, vekil öğretmen istihdam ederek çözmeye çalışan bir Bakanlık vardır. Öğretmenin karşısında öğretmenleri güvencesiz, kuralsız, ucuza çalıştıran bir Bakanlık vardır. Öğretmenin karşısında öğretmenlik mesleğini zedeleyen, ayaklar altına alan bir Bakanlık vardır. Öğretmenin karşısında ihtiyaç olduğu halde, yeterli sayıda öğretmen alımı yapmayan bir Bakanlık ve Hükümet anlayışı vardır.

 

Bu noktada, Milli Eğitim Bakanı ÇUBUKÇU’nun, öğretmen alımına yönelik ayakları yere sağlam basan bir politika uygulaması gerekir. ÇUBUKÇU, gerekirse Maliye Bakanlığı’na baskı yapmalı, hatta tepki koymalı, bu konuda da kamuoyu ve sendikalardan destek istemelidir. Başbakan Erdoğan ise bu konuya bizzat müdahil olmalı, feryatları duymalıdır. Eğitimciler, ÇUBUKÇU’dan verdiği sözleri yerine getirmesini ve kayda değer adımlar atmasını beklemektedir. Saygılarımızla.