ÜNİVERSİTE MEZUNLARI ASKERLİĞİNİ YEDEK SUBAY OLARAK YAPABİLMELİDİR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un, 27.04.2010 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde üniversite mezunlarının vatani görevini ‘12 ay er’ olarak yapması gündeme gelmiştir. Buna göre yedek subaylık kaldırılacak ve üniversite mezunları da sadece er olarak askerlik yapacaktır.

Türk Eğitim-Sen olarak, üniversite mezunlarına yedek subay olarak askerlik yapma imkânı veren uygulamanın kaldırılmasına karşıyız. Çünkü Türkiye’de 550 bin üniversite mezunu işsizdir. 327 bin öğretmen atama beklemektedir. Üniversite mezunları işsizliğin pençesindedir. Artık iş bulmak için üniversite mezunu olmak yeterli değildir.

Bu noktada gençlerimizin bir kısmı, üniversite okumayı, askerlikte yedek subay olarak görev almak için önemli görmektedir. Bazı gençlerimiz, askerliğini yedek subay olarak yapmayı istemekte, hatta Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kalmayı hedeflemektedir. Ancak üniversite mezunlarına yedek subaylık hakkının kaldırılması, üniversite mezunu gençlerimizin bu beklentileriyle örtüşmeyecektir.

 Yeni düzenleme sonrası üniversite mezunlarının er statüsüyle askerlik hizmeti yapması, aynı zamanda var olan hakkın bu gençlerin elinden alınması anlamına da gelecektir. Üniversite mezunlarının, ilköğretim, ortaöğretim ya da hiç okumamış insanlarla bir tutulması ve yedek subay askerlik hakkının ellerinden alınması hakkaniyete uygun olmadığı gibi, bunun mantıklı hiçbir açıklaması da yoktur.

Üstelik yedek subaylık uygulamasının, bazı gençlerin üniversite okumasına özendirici bir etkisi bulunmaktadır. Yedek subaylığın kaldırılması durumunda, bazı gençlerimiz için üniversite okumanın da anlamı kalmayacaktır.

Öte yandan, askerliğini yedek subay olarak yapan gençlerimiz, sivil hayattan gelmenin de etkisiyle askerlerle daha rahat iletişim kurmaktadır. Yedek subaylar ile erler arasındaki iletişim son derece önemlidir.

Askerlik süresinin 6 ya da 9 aya indirilmesi halinde bile, üniversite mezunlarının isteğe bağlı olarak yedek subay askerlik yapabilme hakkı mutlaka korunmalı ve üniversite mezunlarının farkı, üniversite eğitimi almış olmanın önemi vurgulanmalıdır.

Ayrıca, asker öğretmenlik uygulaması devam ettirilerek, üniversitelerde öğretim görevlilerimize de, asker öğretim üyesi olarak bulunduğu kurumlarda çalışma hakkı verilmelidir. Böylece akademisyenlerimiz hem vatani görevini yapacak, hem de üniversitelerimizde öğretim, askerlik nedeniyle aksamayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.