1 MAYIS’I KUTLUYORUZ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 1 Mayıs ile ilgili yaptığı açıklamadır.

 

1 MAYIS’I KUTLUYORUZ

 

            1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’dür. Bu anlamlı günde tüm kamu çalışanları, işçilerle birlikte 1 Mayıs’ı büyük bir coşkuyla alanlarda kutlayacaktır.

 

Bilindiği gibi bu yıl Türkiye Kamu-Sen’in de aralarında bulunduğu altı konfederasyon 1 Mayıs’ı ortak kutlama kararı almıştır. Bu doğrultuda Türk Eğitim-Sen de, iş güvencesi, çalışanların hakları, sosyal adalet, eşitlik, barış için meydanlarda olacak; 1 Mayıs’ı adına yaraşır bir şekilde kutlayacaktır.

 

1 Mayıs’ta herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması hepimizin ortak temennisidir. Bu nedenle sendikaların provokatörlere karşı dikkatli olması ve 1 Mayıs’a gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Bu noktada herkesin üzerine düşen görevi yerine getireceğine inanıyoruz. Sendika olarak 1 Mayıs’ta çatışma değil, uzlaşma ve hoşgörü istiyoruz.

 

Bu yıl 1 Mayıs, altı konfederasyonun ortak kutlama yapması nedeniyle çok daha anlamlı geçecektir. Zira sorunların üstesinden ancak birlik, beraberlik ve dayanışma ile gelinebilir.

 

Türk Eğitim-Sen olarak;

1 Mayıs’ta sendika olarak, kuralsız ve güvencesiz çalıştırılmaya karşı çıkıyoruz.

4/B, 4/C, ücretli, vekil öğretmenlik gibi uygulamaların kaldırılmasını istiyoruz.

Memurlara grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz. Bu yıl 15 Ağustos’ta yapılacak toplu görüşmelerde masaya elimiz güçlenmiş şekilde oturmak istiyoruz.

Sendikal hak ve özgürlüklerin sağlanmasını istiyoruz.

Emeğin sömürülmediği, değer gördüğü bir ortamda çalışmak istiyoruz.

Çalışanların maddi, sosyal ve özlük açıdan hak ettiği konumda olmasını istiyoruz.

Çalışanların gasp edilen haklarının geri verilmesini istiyoruz.

Çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz.

İşsiz öğretmenlerin atamasının yapılmasını istiyoruz.

İşsizliğin, yokluğun, yoksulluğun, ekonomik krizin sona ermesini istiyoruz.

 

1 Mayıs’ta hükümete de önemli görevler düşmektedir. Hükümet; memurun, işçinin feryatlarına kulak tıkamamalı, talepleri dikkate almalıdır. Çünkü; mutsuz, huzursuz, geleceğine güvenle bakamayan çalışanlarla iş verimliliği elde edilemez, çalışma barışını sağlanamaz, aydınlık yarınlar inşa edilemez. İktidarlar çalışanlarını küstürmemeli, onları görmezden gelmeye son vermeli, çalışanlarının refahı, mutluluğu için çabalamalıdır.

 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.